YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Erdoğan'a cevap
CHP, Başbakan Erdoğan'ın CHP ile ilgili, 'Ekonomodeki gelişmeleri takip etmiyorlar' eleştirisine cevap verdi.
CHP'den Erdoğan'a cevap
28 Eylül 2011 / 16:44 Güncelleme: 28 Eylül 2011 / 16:59

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP'nin, ekonomiyle ilgili gelişmelerin yakından takip ettiğini belirtti.

Öztrak yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ortaklığında hazırlanan rapora atıfta bulunarak ''İstihdamını artıran ülkeler sıralamasında Türkiye birinci olmuştur'' ve ''Muhalefet bunları takip ediyor mu  Hayır. Bunları söylemek gibi bir nezaketi var mı  Hayır'' ifadelerini kullandığını anımsatarak şunları kaydetti:

''Sayın Başbakan hiç merak etmesin CHP, ekonomiyle ilgili gelişmelerin yakın takipçisidir. ILO ve OECD ortaklığında hazırlanan raporda istihdam artışına ilişkin tespit sevindiricidir. Ancak genel rakamlara bakarak, ayrıntıda gizli şeytanı görmezlikten gelmek de mümkün değildir. Krizden çıkış sürecinde yaratılan her 100 istihdamdan 28'i tarım sektöründe yaratılmıştır. Krizde köyüne dönen ve bahçesinde bir saat çapa sallayan vatandaşlarımız bu dönemde işi var sayılmıştır.

Kaldı ki aynı raporun başka önemli tespitleri de vardır. Rapora göre Türkiye G20 ekonomileri içinde en yüksek işsizliğe sahip dördüncü ekonomidir. Çalışma çağındaki nüfusunu değerlendirme konusunda en zayıf dördüncü ekonomidir. Gelir dağılımı en bozuk beşinci ekonomidir. 2008-2009 krizinde ise en sert daralan ekonomidir.

Yere en sert çarpan ekonominin yukarı sıçraması da kolaydır. Maharet Sayın Başbakanın örneğini verdiği Çin gibi ekonomiyi hiç daraltmadan büyütmektir. Sayın Başbakana raporun bu tespitlerini de hatırlatıyor ve takdiri işsizliği bizzat yaşayan vatandaşlarımıza bırakıyoruz.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler