YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Diyarbakır-Taksim kıyası
CHP'den Diyarbakır-Taksim kıyası
02 Mayıs 2013 14:52
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İstanbul'da 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin, "Bugün bu ülkeyi yönetenlerin, Diyarbakır'da gösterdikleri hoşgörüyü, 1 Mayıs'ta emeğe de göstermelerini beklerdik" dedi.

Toprak, partisinin İzmir il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olaylar nedeniyle üzüntü duyduğunu ifade etti.

Emek kesimi için 1 Mayıs'ın kendilerini ifade edebilecekleri evrensel bir gün olduğunu dile getiren Toprak, şunları söyledi:

"Bu ülkeyi yönetenlerin, Diyarbakır'da gösterdikleri hoşgörüyü, 1 Mayıs'ta emeğe de göstermelerini beklerdik. 1 Mayıs'ta, sanki teröristlermiş veya bu ülkeyi bölmeye çalışan kişilermiş gibi işçilerimizin üzerine o biber gazının sıkılmasını kınıyorum. İşçilerimizin elindeki tek özgürlüğü, o meydanlarda kutlama yapmaksa bunu çok görmemeliydik. Türkiye, eğer 21. yüzyıla girecekse bu tip çalışmalara hoşgörüyle bakması lazım. Diyarbakır'da, Nevruz kutlanırken ben biber gazının sıkıldığını görmedim, İstanbul'da milletvekillerinin, işçi temsilcilerinin üzerine biber gazı sıkılmasını kınıyorum."

"Sorun parlamentoda çözülmeli"

Toprak, bir gazetecinin "çözüm sürecine CHP'nin destek vermemekle eleştirilmesine" ilişkin bir soru üzerine de Türkiye'de akan kanın durmasından, Türkiye'ye barışın gelmesinden yana olduklarını belirtti.

Sorunun parlamentoda çözülmesi gerektiğini ifade eden Toprak, şunları kaydetti:

"Parlamentoda anamuhalefet partisini yok kabul edip, İmralı ile iş tutmayı doğru bulmuyoruz. Bizim görevimiz, parlamentonun görevi İmralı'nın konforunu artırmak değil, televizyon vermek değil. Bölgedeki Kürt vatandaşlarımızın temel sorunlarını çözmektir, çünkü onlar bizim vatandaşlarımız. Süreci şu an Tayyip Erdoğan da yönetmiyor, süreci Kandil ve İmralı yönetiyor. Silahı ne zaman bırakacağına onlar karar veriyor, ne zaman çekileceğine onlar karar veriyor. Hangi kanunun çıkarılacağına onlar karar veriyor."

Erdoğan Toprak, İzmir'de ay sonunda genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla esnaf kesiminin sorunlarının ele alınacağı bir toplantı gerçekleştireceklerini de bildirdi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler