YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Dersim belgeleri için kanun teklifi
CHP'den Dersim belgeleri için kanun teklifi
07 Mayıs 2013 16:31
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dersim olaylarıyla ilgili arşivlik malzeme niteliğindeki her türlü bilgi ve belge bulunduran kamu kurum ve kuruluşlarının, bunları TBMM'ye teslim etmeleri için kanun teklifi verdi.

 

Tanrıkulu'nun, TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklif, Muhafazasına Lüzum Kalmayan Evrak ve Malzemenin Yok Edilmesi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunu'na geçici madde ekliyor.

Buna göre, Dersim olaylarıyla ilgili arşivlik malzeme niteliğindeki her türlü bilgi ve belge bulunduran kamu kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler, tüzel kişiler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ellerinde bulundurdukları arşivlik malzemesini her türlü zararlı tesir ve unsurlardan korumak, yıpranmasını önlemek, varsa gizlilik kararını kaldırarak, asli düzenlerine göre tasnif edip TBMM Başkanlığı'na teslim edecek.

TBMM Başkanı, Dersim ile ilgili arşiv malzemesini ve arşivlik malzemenin korunması ve tasnifi ile ilgili her türlü tedbiri alacak. Adı geçen arşiv malzemesi ve arşivlik malzeme temliki tasarruflar amacıyla kullanılamayacak, tahrip ve tahrif edilemeyecek. Tahrif ve tahrip işlemi yapanlar hakkında gerekli işlem yapılacak.

Bu madde kapsamında Dersim olayları hakkındaki arşiv malzemesi niteliğindeki her türlü bilgi ve belgenin en geç altı ay içerisinde TBMM Başkanlığı'na devredilecek. Öngörülen süre içerisinde devir etmekten kaçınan kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri hakkında idari işlem ve Türk Ceza Kanunu kapsamında da adli soruşturma yapılacak.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler