YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den cezaevleri ile ilgili araştırma önergesi
CHP'den cezaevleri ile ilgili araştırma önergesi
13 Kasım 2013 12:49
CHP, cezaevlerindeki engelliler ile lezbiyen, gey, biseksüel, transgender (LGBT), yabancı uyruklu, yaşlı, çocuklu tutuklu ve hükümlülerin durumlarının belirlenmesi ve sorunlarının çözülmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu'nun yaptığı araştırma sonucunda, cezaevlerinde kapsamlı fiziki yenileme projelerine ve insan haklarına dayalı ceza infaz sistemi reformuna ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

Gerekçede, reform girişimlerinde "cezaevlerinin ötekileri olarak anılabilecek" engelli, LGBT, yabancı uyruklu, yaşlı ve çocuklu mahpusların durumları ve taleplerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirtildi.

Cezaevindeki söz konusu tutuklu ve hükümlülerin sorunlarına yer verilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"LGBT mahpusların, kendi güvenlikleri gerekçe gösterilerek diğer mahpuslarla bir araya getirilmediği bilinmektedir.

Engelli mahkumlar için cezaevlerindeki fiziki koşullar, zaten zor olan cezaevi yaşam koşullarını daha da güçleştirmektedir.

Yabancı uyruklu mahkumların ülkelerine sevk edilmesi ve cezalarının geri kalanını kendi vatanlarında geçirilebilmeleri halen ciddi bir sorundur.

Cezaevlerinde bulunan yaşlı kimselerin ise mevcut koşullar içinde hayatta kalmaları bile mucizedir.

Ebeveynlerinin cezaevinde bulunmasından dolayı dört duvar arasında yaşamak zorunda olan çocukların sürdürmekte oldukları hayat, açık bir şekilde çocuk haklarının ihlali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Acilen özel çözüm paketlerinin devreye sokulması için belirli düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu düzenlemelerden en acil olanları arasında özel ihtiyaçları bulunan mahkumların durumları gelmektedir."

Önergede,cezaevlerindeki LGBT, yabancı uyruklu, yaşlı, çocuklu tutuklu ve hükümlülerin durumlarının belirlenmesi ve sorunlarının çözülmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler