YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den bir açılım daha...
CHP'den bir açılım daha...
28 Temmuz 2009 09:50
'Metalci selamı' verdikleri için gözaltına alınan gençlere CHP sahip çıktı...

Başbakan'ın aracının geçtiği sırada metalci işareti yapan ve 'Devlet büyüğüne saygısızlık' suçundan gözaltına alınan metalci gençlere CHP sahip çıktı. İl Başkanı Tekin, gençlerle bir araya gelerek o selamı verdi.


CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, devlet büyüğüne saygısızlık suçuyla 21 saat gözaltında tutulan metalci gençler Murat Uğurlu ve Yusuf Şengül ile bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.


Gürsel Tekin, haksız yere gözaltına alındıkları gerekçesiyle dava açmaya hazırlanan gençlere her türlü hukuki desteği vereceklerini belirterek, şöyle dedi: 'Bu olay tahammülsüzlük derecesinin hangi noktada olduğunun göstergesi. Kaldı ki, protesto da olabilirdi. 12 Eylül faşizminde bile bu tahammülsüzlüğü görmedik. Bu manzaraların artık Türkiye'de yaşanmaması lazım. Diktatörlük özlemi, hiç kimseye yarar getirmemiştir. Demokrasi her gün lazım olacaktır.'

ORTA PARMAĞIMIZI KALDIRMA SUÇU
Beş arkadaşıyla gözaltına alınan Yusuf Şengül (30), kendi aralarında şarkı söyleyip, şakalaştıkları sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın araç konvoyunun geçtiğini, bu sırada korumalardan birinin otomobilin penceresini açarak 'Ne yapıyorsun, lan' diye bağırdığını anlattı. Şengül, 'Kısa bir süre sonra resmi ve sivil polisler, bizi apar topar arabaya bindirerek, Harbiye Polis Karakolu'na götürdü. Saat gece 03:00'e kadar sorguda tutulduk. Orta parmağı kaldırarak, devlet büyüğüne saygısızlık yapmakla suçlandık. Halbuki biz, kendi aramızda metalci işareti yapıyorduk. Başbakanın konvoyunun geçtiğinden de haberimiz yok' dedi. Şengül, gazetecilerin, 'Başbakan Erdoğan'ın bir konuşmasında kendilerini eleştirdiğinin' hatırlatılması üzerine, 'Başbakan kendi haline acısın. Biz kendisine acıyoruz' yanıtını verdi. Karakolda polislerin, adliyede de savcının, kendilerine siyasi görüşleriyle birlikte hangi partiye oy verdiklerini sorduklarını belirten Şengül 'Onlara 'Solcuyum ve CHP'ye oy verdim' dedim. Diğer arkadaşlarım da aynı cevabı verdi' diye konuştu.
28 yaşındaki web tasarımcısı Murat Uğurlu da gözaltı sürecinde psikolojik baskı gördüklerini söyledi.


UMARIM BAŞBAKAN DA ANLAMINI ÖĞRENİR
Başkan Gürsel Tekin, gençlerle metalci işareti yaparak objektiflere poz verdi. Tekin 'Ben de bu işaret konusunda cahilim. Umarım benim gibi Başbakan da bu işareti ve anlamını öğrenir' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler