YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den BDP'ye cevap
CHP'den BDP'ye cevap
13 Nisan 2010 14:59
CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, BDP Genel Başkanı Demirtaş'ın "Tavrımız CHP gibi olmaz" sözlerine tepki gösterdi.

CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik saldırının ardından yaptığı açıklamadaki, ''Tavrımız CHP gibi olmaz'' şeklindeki sözlerine ilişkin olarak, ''CHP'nin hukuka saygılı, barışçı tavrının BDP'lilerce doğru algılanmasını bekliyoruz'' dedi.

Özyürek, yaptığı yazılı açıklama ile Demirtaş'ın sözlerini eleştirdi.

Demirtaş'ın bu sözleri ile ''CHP'nin, Genel Başkan Deniz Baykal'a Van'da gerçekleştirilen yumurtalı saldırının ardından pasif kaldığı'' imasında bulunduğunu ileri süren Özyürek, şunları kaydetti:

''CHP, Van'da Genel Başkanımıza karşı AKP'lilerin organize ettiği saldırıya karışanları AKP ile ilişkilerini de açıklayarak kamuoyuna duyurmuştur. CHP olayla ilgili fotoğraf ve filmlerle saldırıyı AKP'lilerin organize ettiğini kanıtlamış hükümeti, güvenlik güçlerini ve savcıları göreve çağırmıştır.

CHP Van olaylarına karşı tavrını ve tepkisini hukuk içinde kalarak ve demokratik bir şekilde ortaya koymuştur, ülkenin barış ve huzurunu bozacak bir tavır içine girmemiştir.

AKP'nin, ülkenin huzurunu bozmaya yönelik saldırılara rağmen, demokratik bir şekilde siyasi çalışma yürütmeye özen gösteren partimize dönük bu saldırıların kamuoyundan hak ettiği tepkiyi gördüğüne inanıyoruz.

Samsun'da Ahmet Türk'e yönelik saldırıyı CHP olarak şiddetle kınadık. Saldırganların ve arkasındaki güçlerin acilen ortaya çıkarılarak yargının cezalarını vermesini talep ediyoruz. CHP'nin hukuka saygılı barışçı tavrının BDP'lilerce doğru algılanmasını bekliyoruz. Ahmet Türk'e yönelik saldırı nedeniyle gösterilecek tepkilerin de hukuk içinde, demokratik şekilde ortaya konmasını, ülke huzurunun ve barışın bozulmamasını temenni ediyoruz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler