YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Başsavcı'ya destek
CHP'li Özyürek'ten Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın açıklamalarına destek geldi.
CHP'den Başsavcı'ya destek
09 Nisan 2010 / 18:20 Güncelleme: 09 Nisan 2010 / 18:23

CHP Sözcüsü ve Saymanı Mustafa Özyürek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın açıklamalarıyla ilgili, ''Yıllarını hukuk için harcamış insanın, yargıyla ilgili temel düzenlemeler içeren bir anayasa paketine yönelik değerlendirme yapmasını doğal karşılamak gerekiyor'' dedi.

Özyürek, Yalçınkaya'nın, parti kapatmalara ilişkin açıklamalarına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa paketinin, uzun dönemden beri tartışıldığını, yargı organı temsilcilerinin, daha önce bu konudaki görüşlerini açıkladığını ifade eden Özyürek, ''Başsavcı da yargıyı doğrudan ilgilendiren, önemli düzenlemeler içeren bu paketle ilgili görüşlerini ifade etmiştir. Bu konunun içinde olan, yıllarını hukuk için harcamış insanın, yargıyla ilgili temel düzenlemeler içeren bir Anayasa paketiyle ilgili değerlendirme yapmasını doğal karşılamak gerekiyor'' diye konuştu.

Özyürek, Yalçınkaya'nın söylediklerinin, hukuk, hukukun geçerliliği, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı açısından doğru, yararlı öneriler olup olmadığına bakmak gerektiğini belirtti.

Getirilen düzenlemelerin, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdığını, hukuk devletini yok ettiğini, hangi suçu işlerse işlesin siyasi parti kapatmayı işlemez hale getirdiğini öne süren Özyürek, bunların yanlış düzenlemeler olduğunu söyledi.

Özyürek, bu yanlış düzenlemeler konusundaki düşünceleriyle, başkalarının düşüncelerinin paralellik gösterebileceğini, bunu doğal karşılamak gerektiğini ifade etti. Özyürek, şunları kaydetti:

''AKP'nin bazı talepleri, bazı açıklamaları da başka kişilerin, bazı talepleriyle paralellik gösteriyor. Bu nedenle Başsavcı'nın görüş açıklamasını doğru, doğal karşılıyorum. Elbette içeriğiyle ilgili ayrıntılı değerlendirmesi var. Özü itibariyle uzun zamandır gündeme getirdiğimiz görüşlerimizin bir kısmıyla paralellik arz ediyor. Elbette bazı farklı düşünceler de her zaman olabilir. Ama bunu, yadırgamak, 'Başsavcı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı bu konuda konuşmaz' diye reddetmek doğru değildir. Hukuk devletiyle, mahkemelerle, yargı bağımsızlığıyla ilgili önemli düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelerle ilgili herkesin görüşlerini açıklamasını doğal karşılamak lazım. AKP, sadece partinin bir odasında taslak hazırlamak yerine, yüksek yargı organlarının da görüşlerini alarak bir paket hazırlasaydı, daha doğru bir iş yapmış olurdu. Bu eksiklik toplumda kendini gösterdiği için de yüksek yargı mensupları görüşlerini açıklama gereği duyuyorlar.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler