YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Başkanlık Sistemi analizi
CHP'den Başkanlık Sistemi analizi
07 Haziran 2016 07:12
İktidar partisinin başkanlık sistemini savunmak için kullandığı temel savlar soru-cevaplar ışığında analiz edildi.

CHP, hazırladığı 119 sayfalık “Başkanlık Sistemi Raporu” ile AK Parti’nin başkanlık sistemiyle ilgili tezlerine yanıt verirken iktidar partisinin başkanlık sistemini savunmak için kullandığı temel savlar soru-cevaplar ışığında analiz edildi. İşte o soru ve cevaplar:

1- Başkanlık sistemi istikrar yaratır mı?

Veriler, bu sistemlerin büyük bir kısmının istikrar değil, istikrarsızlık ürettiğinin göstergesidir. Demokratik bir sistemde, istikrarlı yönetim asla her türlü kontrol ve denetimden arınmış, kuvvetleri tekelinde toplamış yönetim anlamına gelmez. Eğer siyasi parti yapısı çok partili ise başkanlık sistemi çok yanlış bir seçim olacaktır.

2- Türkiye’de bu sistem istikrar getirir mi?

Sağ oylar, kutuplaşma ve kimlik siyaseti ile seçim sisteminin sonucu tek bir partide birleştiğinde hegemonyacı siyasi parti yapısı oluşmakta. Bu durumda başkanlık sistemi tercihi, patronlu bir hiper başkanlık sistemi şeklinde işleyecektir. Bu sistem, fiilen başkanı aşırı güçlendirecek, kontrol ve denge açılarından yoksunluk demokrasiyi yok edecek. Yüksek kutuplaşma uzun vadede yönetilemeyecek.

3- Başkanlık sistemi tarihimizde var mı?

Tarihimizin hiçbir döneminde başkanlık sistemi bulunmamaktadır. Osmanlı devleti mutlak monarşi ile yönetilen teokratik bir devletti. Bu bakımdan rejimin başkanlık sistemiyle ilgisi yoktur.

4- Başkanlık sistemi altında ekonomi çok daha iyi gelişir mi?

Ekonomik göstergeler, çok güçlü başkanların bulunduğu ülkeleri en altta, birçoğu koalisyonla yönetilen Kuzey Avrupa parlamenter sistemlerini ise en üstte göstermektedir.

kime çalışıyorsun
 // muammer bekaroğlu
allah aşkına bari bir şey bilmiyorsun ulu orta sorumsuz konuşka,daha dün,70 li yıllaradaki koalisyonlara ve ülkeye bak,90 yıllarada uzanda uzanları ve ülkeyi batıran 22 bankanın nasıl gittiğini kimleri hükümet kurduklarına bak koalisyonlar ülkeyi İMF teslim edenlere bak,biraz ders çalış ve düşün bu konuşmalarınla kime hizmet ediyorsun be adam...
07 Haziran 2016 Salı 14:12
 // Ali
Bizde inandık...
07 Haziran 2016 08:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler