YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Başbakan hakkında suç duyurusu
CHP'den Başbakan hakkında suç duyurusu
31 Mayıs 2013 15:12
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Çağlayan Adliyesi’ne gelerek “Biz karar verdik ve gereği yapılacak” sözlerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Burada bir basın açıklaması yapan Oran, Başbakan Erdoğan’ın suç işlediğini iddia ederek, “Başbakan bir suç işliyor. Bu yapmış olduğu suçla ilgili de 3’üncü köprüde bunu ifade etti ‘biz karar verdik ve gereği yapılacak’ diye. Bu tamamen hem anayasaya aykırı hem yargıyı müdahale anlamına geliyor. Çünkü sonuçta kuvvetler ayrılığında bir karar alındığı zaman bir kişinin keyfine göre karar alınmaması lazım. Bu kişi Başbakan da olsa bu süreçte görüyoruz ki Başbakanın talimatıyla hareket ediyorlar” dedi.
 
Taksim Gezi Parkı’ndaki müdahalelerde polis halka karşı son derece orantısız bir güç uyguladığını belirten Umut Oran, “Dün de yaptı bugün de yaptı sabaha karşı onları uyurken çadırlarına gaz bombaları atarak müdahale ediyor. Bu suç duyurumuzda yargıyı etkilemek, yargıya müdahale, anayasaya aykırılık ve aynı zamanda vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit etmek var. Bu hareketleri yapan siyasetçinin siyasi ehliyetinin sorgulanması lazım” diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Umut Oran, “Pazartesi günü bugünkü olayları da içeren daha büyük bir suç duyurusunu partideki milletvekili arkadaşlarımızla birlikte tekrar yapacağız” dedi.
 
Açıklamanın ardından Umut Oran suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye giriş yaptı.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler