23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den başbakan Erdoğan'a davet
CHP'den başbakan Erdoğan'a davet
08 Kasım 2013 19:34
CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı 11-12 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Sosyalist Enternasyonal (SE) Konsey Toplantısı’na davet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran , CHP’nin ev sahipliğinde 11-12 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan Sosyalist Enternasyonal (SE) Konsey Toplantısı ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, Konsey toplantısının organizasyonundan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile birlikte sorumlu olan Oran, ‘SE Konsey Toplantısı’nın yanı sıra güncel siyasi gelişmeleri de değerlendirdi.

Başbakan'a yöneltilecek sorular

Oran, toplantının açılışında sürpriz konuklarla Gezi Parkı protestosuna katılanların da izlenimlerini anlatacağı toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet ederek Gezi Parkı deneyimlerini anlatmasını istedi. Bu konuda yazılı olarak Başbakan Erdoğan'ı da davet eden Umut Oran, Erdoğan'ın gelmesi halinde kendisine yöneltilecek bazı sorulara hazırlık yapmasını isteyerek, yöneltilebilecek soruları şöyle sıraladı:

“-Kız-erkek aynı çatı altında ders çalışması oturması sohbet etmesinin sakıncasını sorarlar.

-Öğrencileri, anne babalarını ahlaksız mı görüyorsun diye sorarlar.

-Özgürlük talebi olan gençleri çapulcu, terörist marjinal olarak nasıl görüyorsunuz ve onlarla ilgili orantısız şiddet kullanması için polise nasıl kanunsuz emir veriyorsunuz diye sorarlar.

-Yoksa sizin asıl derdiniz; geziyle başlayan ve artık yeter diyen bu temiz, saf yürekli, dik duran mücadeleci, idealist gençleri susturmak mıdır diye sorarlar.

-Yurt yapmayıp bu gençleri belli grupların ya da yüksek kira isteyen ev sahiplerinin eline iten sen değil misin şimdi niçin şikayet ediyorsun diye sorarlar.

-Mağduriyet edebiyatı yapıyorsun ama 12 Eylül Askeri Darbe yasalarını hayata niçin geçiriyorsun, sivil toplum örgütlerini TMMOB ’yi niçin zapturapt altına alıyorsun diye sorarlar.

-Sizin kadınlarla kızlarla ne derdiniz var ki durmadan aşağılıyor, kaç çocuk yapacağına ve doğumu nasıl yapacağına dahi karışıyorsunuz diye sorarlar.

-Finlandiya’dan İsveç’ten gelenler “sen benim gazetecime bu şekilde hakaret edemezsin onlar bağımsız hür halkın sesi gazetecilerdir, kendi bültenlerinle mi karıştırıyorsun bizi?
Derse ne diyecek Başbakan?

-Spor Kulüplerine neden bu kadar müdahale ediyorsun?

-Avrupalı konuklar “sadece bir kamyonda 1200 tane roket başlığı nasıl çıkıyor, sen artık terör mü ihraç ediyorsun” derse ne yanıt vereceğiz ülke olarak?”

“Dünya sosyal demokrasisinin en büyük çatı örgütü Türkiye'de olacak”

CHP olarak 11 - 12 Kasım’da İstanbul’da Sosyalist Enternasyonel Konsey Toplantısına ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Oran, “ Dünya sosyal demokrasisinin en büyük çatı örgütü Türkiye’de olacak. Sosyalist enternasyonelin 101 üyesi ve 50’nin üstünde gözlemci üyesini temsil eden 400’ün üstünde delege bir araya gelecek. Devlet başkanı, meclis başkanı, başbakan, bakan ve ana muhalefet partisi liderleri konuğumuz olacak. Yani sosyal demokrasinin Davosu İstanbul’da olacak. Toplantıda gezi parkı olayları, bölgemizde yaşanan anti demokratik gelişmeler ve ekonomi ele alınacak” diye konuştu.

Türkiye’deki gerçek demokratlar olarak böyle bir zirveye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını da ifade eden Oran, şöyle konuştu:

“Tabi demokrasi ve Gezi Parkı deyince aklımıza gelen ilk isim sayın Erdoğan oluyor. Daha önce CHP’yi çıkarın, AKP’yi alın diye sosyalist enternasyonal’e üye olmak istiyordu. Gelsin sosyalistlerin zirvesinde kendisini konuk edelim, biraz sosyal demokrasiden nasibini alır. Ayrıca Gezi Parkı bölümünde kendisine söz hakkı verebiliriz zira kötü adam olarak başroldeydi, olayları başlatan bizzat kendisi çünkü. İnadı uğruna yerel konuyu hem ülkeye hem dünyaya mal etti bunu nasıl başardığını gelsin bir zahmet anlatsın, promptır da bizden.”

Türkiye’nin bu tabloyu hak etmediğini vurgulayan Oran, CHP olarak bu tablonun değişmesini , Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklerle ilgili tezatların ortadan kalkması için çalıştıklarını kaydetti. Seçimlere çok az bir zaman kaldığını da hatırlatan Oran, seçimlerde CHP olarak tek amaçlarının başarıyı yakalamak olduğunu vurguladı. Oran son olarak, “Buradan ilan ediyorum nisan ve mayıs aylarında akp içindeki mantıklı insanlar “bu kadar da olmaz” diyerek yeni bir partiyi kuracaklar o zaman sayın başbakanın yüzünü hep beraber göreceğiz” iddiasında bulundu.

Oran , bir gazetecinin devlet nişanından Atatürk ve T.C. ibaresinin kaldırılmasıyla ilgili bir soruya, “Bu konuda bir açıklama yaptık. Soru önergesi de verdik. Amaç belli ama biz buna izin vermeyeceğiz. Biz ne Cumhuriyetimizin temel değerlerinin herhangi bir şekilde sarsılmasına müsaade edeceğiz, ne de bu ülkenin kurucularını bir şekilde tartışılmaya çalışılmasına asla izin vermeyeceğiz” cevabını verdi.

Davet mektubu

Oran’ın Başbakan Erdoğan’a gönderdiği davet mektubunda ise şöyle:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan T.C. Başbakanı Sosyalist Enternasyonel Konsey Toplantısı, CHP’nin ev sahipliğinde İstanbul’da 11 - 12 Kasım 2013 tarihinde yapılacaktır. Toplantının açılış bölümünde Gezi parkı olaylarını da ele alacağımız için bu konuyla ilgili engin tecrübelerinizi paylaşmanız bizim için çok yararlı olacaktır. Toplantıya katılım konusun bilgilerinize sunarım. Saygılarımla. “

AB ile ilişkiler

CHP Genel Başkanı Loğoğlu ise AB ile yeni bir fasıl açılmasını CHP olarak olumlu değerlendiklerini söyleyerek, “Bunun geç kalınmış her halükarda yetersiz olduğunu düşünüyoruz şu anlamda AB ile Türkiye arasında katılım müzakerelerinin daha sağlıklı daha hızlı gitmesi gerektiğini düşünüyoruz ama her halükarda böyle bir faslın uzun bir aradan sonra açılmış olması hükümet yetkililerinin de bunu olumlu bir şekilde kamuoyuna takdim etmeleri bizim için memnuniyet verici bir tablo” değerlendirmesini yaptı.

Bu bağlamda bir diğer konuya da değinen Loğoğlu, Kıbrıs konusunun yeniden devrede olduğunu ve çok hızlı bir şekilde gündeme oturmak üzere olduğunu belirterek, CHP’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çözümden yana olduğunu söyledi. Ayrıca Loğoğlu, hükümetin CHP’ye bilgi verip katkılarını isterlerse gerekeni yapacaklarını kaydetti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler