YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'deki yarış kızıştı
CHP'de kurultay yarışı kızıştı. Kulislere göre İnce 300 delegeyi buldu. Kılıçdaroğlu'nun ise kendisine destek açıklamasında bulunan bazı il başkanlarını PM'ye alarak ödüllendireceği belirtiliyor
CHP'deki yarış kızıştı
30 Ağustos 2014 / 10:42 Güncelleme: 30 Ağustos 2014 / 10:56

CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayı öncesinde parti içi muhalefetin desteğini alan Muharrem İnce il örgütlerini ziyaretini sürdürüyor.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere batı ve Karadeniz'deki il örgütlerine ağırlık veren ve destek isteyen İnce'nin yanı sıra parti içindeki muhalifler ile Önder Sav ve ekibi de İnce lehine destek arayışını sürdürüyor.

İnce cephesi, İnce'nin genel başkan adaylığı için 300 civarında delegeden imza alındığını savunurken adaylık için CHP tüzüğüne göre delegelerin yüzde 10'unun oyu yeterli oluyor. İnce'nin Kılıçdaroğlu'na karşı girdiği genel başkanlık yarışında da 300 civarında delegenin oyunu alabileceği hesapları yapılıyor.

Kurultayda genel başkanlığa adaylık içinse toplam delege sayısının yüzde 10'unun imzası gerekiyor. 1216 kurultay delegesi bulunan CHP'de adaylık içinse 121 imza yeterli oluyor. İnce'nin kurultayın doğal delegesi sayılan milletvekillerinin de 30 kadarının desteğini alacağı kaydediliyor.

Partisindeki muhaliflerin talepleri üzerine baskın kurultay kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bir yandan delege hesabı yaparken bir yandan da PM listesi hazırlığını sürdürüyor.

Kılıçdaroğlu PM listesine koyacağı isimlerle tek tek görüşürken bu isimler arasında Mustafa Sarıgül, Mansur Yavaş, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan gibi isimlerin de olması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun yeni PM'ye ilişkin stratejisinin ise vitrin isimlerin yanı sıra 60 kişilik PM'de örgüt-milletvekili dengesini kurmak olduğu dile getiriliyor. PM'de milletvekillerine büyük oranda yer vermesi beklenen kendisine destek açıklamasında bulunan bazı il başkanlarını PM'ye alarak ödüllendireceği belirtiliyor.

Kulislerde ayrıca Pelin Batu, Sabahattin Cevheri gibi isimler de dillendirilirken Kılıçdaroğlu, kurmayları aracılığıyla yaptığı değerlendirmelerde, Mehmet Bekaroğlu dışında hiç kimseye resmi teklif götürmediğini, görüşmeleri kendisinin yaptığını ve kimseyi bu konuda yetkilendirmediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Bekaroğlu ile görüşerek PM üyeliği teklifi getiren Kılıçdaroğlu'nun hamlesi parti içinde tepkiyle karşılanıyor. 

Alternatif PM listesi

CHP'de parti içi muhalefetin yanı sıra aralarında PM üyesi Ercan Karakaş ile Kenan Sönmez gibi isimlerin de bulunduğu CHP Sol Kanat Hareketi de özellikle İstanbul'da ilçe başkanları ve kurultay delegeleri ile temasa geçti.

PM'nin çarşaf liste yöntemiyle yapılmasını isteyen CHP Sol Kanat Hareketi kurultayda alternatif bir Parti Meclisi listesi çıkarmak için Türkiye çapında il, ilçe yöneticileri ve kurultay delegeleri ile milletvekilleriyle görüşüyor. Kurultay 5-6 Eylül'de ATO Kongre Merkezi'nde yapılacak. 

CHP'li aidatı kadar konuşabilecek

CHP'de olağanüstü kurultay öncesinde tüzük değişikliği için de kollar sıvandı. Tüzük değişikliğinde, aktif üyelik sistemi de bulunuyor. Buna göre aylık 1 ile 10 lira arasındaki aidatını düzenli ödemeyen üyeler karar alma mekanizmalarına katılamayacak. 

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler