YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de yine karışıklık!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile hazırlanan ve parti içinde tartışmaya açılan taslak tüzük, yargı tartışmasını beraberinde getirdi.
CHP'de yine karışıklık!
27 Ağustos 2011 / 08:28 Güncelleme: 27 Ağustos 2011 / 08:30

 Tartışmaya, taslak tüzüğünMerkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) düzenleyen 39.maddesinde yer alan ancakmevcut tüzükte bulunmayan yeni bir düzenleme neden oldu.

3 YARDIMCI PM DIŞINDAN

Taslak tüzüğün 39.maddesi, “Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu’nun başkanıdır. Genel Başkan, Parti Meclisi üyeleri arasından ihtiyaç gördüğü sayıda Genel Başkan Yardımcısı ve bir genel sekreter atar” ifadesi ile başlıyor.

Bu bölüm, mevcut tüzükte de yer alıyor. Ancak bu düzenlemenin hemen ardından yargı tartışması başlatan yeni bir bölümyer alıyor. Taslak tüzükte, “Genel başkan, genel başkan yardımcılarından en fazla üçünü, Parti Meclisi üyesi olmayan partililer arasından belirleme yetkisine sahiptir. Bu durumda, görevlendirilenlerin isimleri PartiMeclisi (PM)’nin bilgisine sunulur” düzenlemesi dikkat çekiyor.

Bu düzenleme mevcut tüzükte yok. Bu düzenlemenin Siyasi Partiler Yasası’na (SPY) aykırılık iddiaları dile getirildi.MYK’ya, kurultaydan sonra en yetkili organ olan PMdışından isimlerin atanamayacağı,metnin bu haliyle kurultaya sunulup kabul edilmesi durumunda, yargıya taşınacağı dile getiriliyor. Bu iddia, Kılıçdaroğlu’na da iletildi. CHP lideri, şimdi iddianın hukuki alt yapısını araştırıyor. İfadenin,metnin son halinde yer almayabileceği belirtiliyor.

DÖNEM SINIRI YOK

Öte yandan taslak tüzükte “genel başkan, parti yöneticileri ve milletvekillerine” AK Parti’deki gibi “3 dönem görev sınırının” yer almaması dikkat çekti. Tüzük kurultayı yapılacağı bilgisinin ardından dönem sınırının tüzükte yer alacağı kamuoyuna yansımıştı. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler