YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de yine Gürsel Tekin krizi
CHP'de yine Gürsel Tekin krizi
03 Ağustos 2010 08:19
CHP'de yine Gürsel Tekin krizi... Önder Sav, Tekin'i "kesmeye" çalışıyor...

Genel Başkan yardımcısı olması beklenen Gürsel Tekin için son karar Parti Meclisi toplantısında verilecek. Genel Sekreter Önder Sav, Tekin’in önünü kesmeye hazırlanıyor.

CHP kurultayı sonrasında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dışında kalan İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin için son karar, Parti Meclisi (PM) toplantısında verilecek. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ‘’MYK’ya girecek 
Genel Başkan yardımcısı olacak’’ açıklamasına rağmen, Genel Sekreter Önder Sav Tekin’in önünü kesmeye hazırlanıyor.

Kurultaydan sonra partideki en yetkili organ olan PM’de Genel Sekreter Sav ve ona yakın kişilerin nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor. “Bazı PM üyeleri Gürsel Tekin’e karşı çok tavırlı. PM oylarına bizim ambargo koymamız mümkün değil” diyen Sav’ın PM’deki MYK üyeliği seçiminde, Tekin’e karşı İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ı adayı çıkarabileceği belirtiliyor. Sav’ın bu açıklaması krizin işareti sayılırken, bu durumda, CHP’de yeni bir “Tekin krizi” başlayacak. Kılıçdaroğlu’nun da dediği olmayacak.

YEREL YÖNETİMLERİ BIRAKIR MI?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Tekin’i aday gösterecek ve PM’ye sunacak. “Başka aday olup olmadığı” konusunda ise Kılıçdaroğlu, “Onu bilmiyorum sonuçta demokraside kurallar vardır. Başka adaylar çıkar mı, çıkmaz mı bilmiyorum. Daha önceki adayları da ben önermiştim, PM de kabul edilmişti. Sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum” karşılığına verdi.
Tekin'in, partideki “5. Genel Başkan Yardımcısı” olması halinde, “Yerel Yönetimlerden sorumlu” olması bekleniyor. Sav’ın ise bugüne kadar etkili olduğu yerel yönetimler konusundaki inisiyatifi, Tekin’e bırakmak istemediği belirtiliyor.

Öte yandan CHP lideri Kılıçdaroğlu, kritik PM’nin ardından Ankara’nın Altındağ ve Mamak ilçelerindeki programlara katılacak. Perşembe günü de Keçiören ve Etimesgut’daki etkinliklerde yer alacak. Cuma günü İstanbul’un CHP’li Avcılar Belediyesi’nin etkinliğine katılacak olan Kılıçdaroğlu, hafta sonunda da Yozgat, Sivas ve Erzincan’da olacak. (GAZETEPORT)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler