YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’de yeni tepki endişesi!
CHP’de yeni tepki endişesi!
14 Şubat 2014 19:30
Başkan adayı belirlemesinde isyana yol açan CHP yönetimi, meclis üyelikleri için karar aldı. Parti, il, ilçe başkanları ve adaylarla ortak çalışma yürütecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında yapılan son MYK'da da belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesinde izlenecek strateji masaya yatırıldı.

Birçok birimde "fermuar" olarak da adlandırılan üyelerin yarısının genel merkez tarafından belirlenmesi yönteminin belirlendiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu'nun kurmayları, yeni bir tepki dalgasının doğmaması için belediye meclis üyelikleri belirlenirken, il, ilçe başkanları ve adaylarla ortak çalışma yürütülmesini karara bağladı. Eğilim yoklaması yapılan yerlerde sandıktan çıkan listeler ile o bölgedeki demografik yapı kadın, genç ve engelli kriterlerine dikkat edilerek fermuar yöntemi ile dengelenerek listeler hazırlanacak. Listelere mümkün olduğunca genel merkez müdahalesi sınırlı düzeyde tutulacak.

Dengeli liste garantisi

Bu arada büyük kriz ve istifalar yaşanan Trakya'ya atanan iki vekil başkan adayı Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Edirne Milletvekili Recep Gürkan da adaylık ilanından bu yana kendilerini arayan örgüt temsilcilerine ve partililere "dengeli liste" garantisi verdi. Kesimoğlu ve Gürkan, "amacımız partimizin yerel iktidarını sürdürmek bunun için de ortak bir çalışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu sebeple listelerimizi diğer aday adayı olmuş arkadaşlarımızla birlikte yapacağız ve merak etmeyin, hiç kimseyi dışlamayacağız" mesajını verdiler.

Boş yer en aza indirilecek

Son PM'de Doğu ve Güneydoğu'da yaklaşık 250 birimde aday belirlenemedi. Aday çalışması beşli komisyon tarafından sürdürülecek. 2009'da yüzde 30'luk "boşluk" kotasıyla seçime giren CHP'de şu anda yüzde 17'lik boşluk yüzdesi yakalanmış durumda.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler