YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de sürpriz gelişme...
CHP'de sürpriz gelişme...
08 Nisan 2011 08:05
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na başkanlık yolunu açan eski Önder Sav ile Genel Merkez arasında “sessiz” temaslar gerçekleştirildiği ortaya çıktı..

CHP’de 11 Nisan Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilecek milletvekili listeleri, muhalif ekipler nedeniyle merak konusu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, “Kimsenin garantisi yok" açıklaması ile listeleri onaylayacak Parti Meclisi (PM) toplantısını işaret etmesi nedeniyle bir süredir eski Genel Başkan Deniz Baykal ve Önder Sav’ın adaylığına ilişkin polemik sürüyordu. Ancak Bugün’ün aldığı bilgiye göre, özellikle Sav cephesi ile Genel Merkez arasında sürpriz temaslar yaşanıyor.

Pürüz çıkarsa aday olacak

Sav ile Tekin cepheleri arasında başlayan sürpriz temas, kamuoyuna yansıtılmadan sürdürülüyor. Bu temas nedeniyle, “son dakika" pürüzü çıkmazsa Sav’ın listede yer alacağı belirtiliyor. Sav ile birlikte listede yer alacağı ifade edilen diğer isim ise Ankara Milletvekili Hakkı Süha Okay. Milletvekili liste çalışmalarını titizlikle sürdüren Kılıçdaroğlu ve Tekin’in seçim öncesi örgütte kriz görüntüsü yaşanmasını istemediği, bu nedenle Baykal ve Sav ile ilgili sıkıntı yaşanmayacağı ifade ediliyor.

Listeler son güne sarkabilir

Listeleri onaylayacak Parti Meclisi’nin (PM) toplantısı tarihine ilişkin resmi açıklama ise henüz yapılmadı. Kulislerde, MYK’nın 10 Nisan Pazar günü toplanması, ardından PM’nin gerçekleşmesi beklentisi oluştu. PM’nin listelerin YSK'ya verilecek son gün olan 11 Nisan tarihine sarkabileceğine işaret ediliyor. PM’ye gelecek listeler, sırasıyla seçim çevrelerine göre okunacak ve oylanacak. Sıralama ve isimlere yönelik önerge veya sözlü itirazda bulunulabiliyor. Bu durumda seçim çevrelerinin okunmasının ardından itirazlar görüşülecek. İtiraza göre, isim ve sıralama değişiyor ya da isimler listeden düşebiliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler