YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de sular durulmuyor
Seçimler sonrası CHP'deki muhalif isimler kurultay talebinde ısrarcı. Seçimlerde beklenenin altnda oy aldığı gerekçesi ile kurultay isteyen Baykal ve cephesine Gürsel Tekin'den disiplin tehdidi geldi. Özyürek ise olayı yargıya taşıyabileceklerini söyledi
CHP'de sular durulmuyor
24 Haziran 2011 / 07:29 Güncelleme: 24 Haziran 2011 / 07:38

Baykal, "Antidemokratik tavırlar" derken, kurultay talep eden isimlerden Özyürek, yargıya gideceklerini söyledi. Gürsel Tekin ise “Aleyhte konuşana işlem yapılacak" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu'ndan (MYK), "muhaliflerin televizyon açıklamalarının izlenmesi ve ardından gerekirse disiplin sürecinin başlatılması kararının" çıkması, muhalif isimlerin tepkisini çekti.

BUGÜN'ün aldığı bilgiye göre, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisi ile görüşen partili ve milletvekillerine Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in son dönem sert açıklamaları ile Genel Merkez'in disiplin süreci başlatma kararı konusunda, "Antidemokratik tavırları ortaya çıktı" dedi.  Muhalifler, genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Sena Kaleli ile Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ve Parti Meclisi (PM) üyesi Muhammed Çakmak hakkında disiplin süreci başlatılması gerektiğini savundu. Gürsel Tekin ise disiplin sürecine açıklık getirerek, "partiye ve parti genel başkanına hakaret edenlerle seçim sürecinde özellikle yerel basında CHP aleyhine demeç verenler hakkında işlem yapılacağını" kaydetti.

GÖZDAĞI VERİYORLAR

Genel Sekreter eski Yardımcısı Mehmet Sevigen, "Genel başkan ve yıllardır emek verdiğim parti adına çok üzülürüm. Gözdağı veriyorlar. Bu partinin bizim parti olup olmadığından şüphe duyarım. Disiplin sürecinin işletileceğine inanmıyorum" derken, Manisa eski Milletvekili Şahin Mengü ise şunları söyledi:

AYNAYA BAKSINLAR

"Önce aynaya bakmak lazım. Tüzüğün kesin çıkarma cezası gerektiren tüzük suçlarına bakmak lazım. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak tüzük hükmü. Sena Kaleli ne dedi? Devrim Kanunları'na bakalım, Bülent Kuşoğlu ne dedi? Evrakta sahtecilikten yargılama. Gürsel Tekin. Önce onlar hakkında işlem yapsınlar. Milletvekili nasıl yeminine bağlı kalmak durumundaysa, parti üyesi de tüzüğe bağlı kalmalıdır. Ben ne yaptım İsmet Paşa'yı savunmayan yönetimi eleştirdim.

ÖZYÜREK: KARAR YARGIYA GİDER

Kurultay talep eden isimlerden CHP eski Genel Saymanı Mustafa Özyürek, BUGÜN'e yaptığı açıklamada, "Bütün konuşmalarım kişisel internet sitemde de var. Oradan da rahat rahat inceleyebilirler. Partinin kurumsal kimliğine zarar veren bir tek cümle kullanmadığımı düşünüyorum. Kimsenin kişiliğine hakaret etmiyorum" dedi. "Tüzüğe, programa, CHP'nin temel ilkelerine aykırı sözleri ve eylemleri eleştiriyorum" diyen Özyürek şunları kaydetti:

"Bu da benim hakkım. Parti programı, tüzük ve altı ok ilkeleri hepimizi bağlar. Temel metinlere bağlı kalarak bu temel ilkeleri görmezden gelen değerlendirmelere karşı tavrımızı ortaya koyuyoruz. Buna rağmen disipline vereceğiz diyorlarsa onların bilecekleri iş. Türkiye'de hukuk, tüzük ve Siyasi Partiler Yasası varsa böyle bir yola gitmeleri mümkün değil. Kurultayı istemek demokratik haktır. Partinin disiplin kurulları var, yargı var. Sonuç alınacağını zannetmiyorum. Ancak partiye yıllardır emek ve omuz veren insanlara, hatta eski genel başkana yönelik disiplin tehdidi üzüntü ve hüzün vericidir. Açıklamaları izlerlerse hiç olmazsa ne dediğimizi öğrenirler."

'Korku imparatorluğu kurmanın göstergesi'

İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, Genel Merkez'in disiplin süreci başlatma kararını gözdağı ve korkutma amaçlı söylemler olarak değerlendirdi. Kurultay talebinde bulunmanın tüzüğe göre demokratik hak olduğunu belirten Arıtman şunları söyledi:

"Kurultay talep edenleri çeşitli bahanelerle disipline yollamak tehdidi, bunu yapmak isteyenlerin antidemokratik tutumlarının, sözde korku imparatorluğu yıktık derken, korku imparatorluğu kurmalarının net göstergesidir. Ayıp olmuştur. CHP'ye yakışmamıştır. Demokratik haklarını kullanmak isteyen hiçbir CHP'liyi korkutamazlar, sindiremezler. Eğer disiplin süreci başlatılacaksa CHP'ye çok büyük oy kaybettiren, tüzüğe aykırı, CHP üyeliği ile bağdaşmayan söylemleri bulunan parti yöneticileri için başlatılabilir. Sena Kaleli, 'Atatürk ilkelerinin bekçisi değilim, olmak da istemiyorum' dedi. Bülent Kuşoğlu, 'Tekke ve zaviyelerin kapatılması yanlış olmuştur' dedi. Muhammed Çakmak'ın Gülen övgüleri CHP'ye oy kaybettirmiştir. Bunlar disipline sevk edilsin. Biz, disiplin kurullarında aklanırız. Ama onlar bu vebali, ayıbı ömürleri boyunca taşırlar."  (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler