YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de skandallar bitmek bilmiyor!
CHP'de skandallar bitmek bilmiyor!
12 Ocak 2015 07:03
Türkiye 2015 seçimlerine geri sayım yaparken Anamuhalefet partisi icraatlarından, projelerinden çok skandallarıyla gündeme geliyor. CHP'nin Eskişehir ve Aydın'da yaptığı yolsuzluk ve ağaç katliamları ortaya çıktı.

CHP'li Mustafa Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü arasında yaşanan tartışma CHP Genel Merkezi'ni zor durumda bırakırken, parti yeni bir yolsuzluk sınavıyla karşı karşıya. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Başkan Yılmaz Büyükerşen'in şüpheli olduğu beton yolsuzluk davasında karar Çarşamba günü verilecek. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk iddialarıyla ilgili 6 ayrı iddianame yazmıştı.

Dosyalar Mayıs 2014'te Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde birleştirildi. 10 ayrı bilirkişi raporuyla da desteklenen iddianamede şüpheliler 8 ayrı ihaleye fesat karıştırma ve resmi evrakta sahtecilikle suçlanıyor. Aralarında Eskişehir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de bulunduğu bazı yetkililerle ilgili suçlamalar şöyle:

Hapis cezası gündemde

* İhaleler yoluyla kamu toplamda 28 milyon lira zarara uğratıldı. Bu kamu zararının piyasa şartlarında ve kırım oranları dikkate alındığında 60 milyon lira civarında olduğu hesap ediliyor. İhaleye fesat karıştırma suçundan, her bir dava dosyası için 5 ila 12 yıl hapis cezası, edimin ifasına fesat karıştırma suçundan 3-7 yıl arasında hapis öngörülüyor.

* Yaklaşık maliyete esas miktar ve birim fiyat tespiti mevzuata uygun yapılmadı. Fiyatlar yüksek belirlendi. 10 katı fiyatla toprak kazımı, 5 katı fiyatla beton alımı gibi yüksek fiyatla iş yaptırıldı. İhale sonrası özellikle yüksek rakamlı iş kalemleri 5 kat fazla miktarda alındı.

* İhalelerde evraklar eksik bırakıldı. Bu bilinçli olarak yapıldı. 5 yıl boyunca soruşturma konusu 8 ihaleden 6'sında aynı eksiklikler tekrar edildi.

Gizli bilgiler sızdırıldı

* Gizli tutulması gereken bilgiler belediye şirketi çalışanlarına verildi.
* Rekabet ortamının yok edildi.
* Sahte faturayla kamu zarara uğratıldı.İhaleye fesat karıştırıldı.

Yalova ve İzmir'den sonra Aydın'da ağaç katliamı

Gezi Parkı'ndaki ağaçların başka bir yere taşınması konusunda fırtınalar koparan CHP’nin Aydın’da da ağaçları katlettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının yaptığı ağaç kıyımı tek tek deşifre olmaya devam ediyor. Yalova’da Vefa Salman’ın; İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nun ağaçları katletmesinden sonra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ağaçları kestirip, yerine şehrin kalbi sayılabilecek alana fast-food tarzı işyeri alanı açmasına büyük tepki var. Asıl vahim olan ise ağaçların sökülme yöntemiyle başka bir alana nakledildiği iddiasında bulunan Çerçioğlu'nun iddiasının boş çıkması oldu. İlk kez izleyeceğiniz görüntülerde ağaçların nasıl vahşice kesildiği açık bir şekilde görülüyor.

CHP'li başkan halkı kandırmış

Gezi Parkı olaylarında Aydın’da gerçekleştirilen eylemlerinde ön saflarda yer alan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 2013 yılında 150-200 civarındaki yarım asırlık ağaçları peyderpey keserek, geçtiğimiz birkaç ay önce kenti beton yığınına mahkum etti. Çerçioğlu üstelik bunu yaparken de seçmenini de kandırdığı ortaya çıktı.

Gece ağaçlar yok edildi

Yeni yapılacak meydan düzenlemesinde ağaçlara bir zarar gelmeyeceğinin sözünü veren Çerçioğlu’nun çalışmalar sonlandırıldıktan sonra Atatürk Meydanı’nı ağaçlardan temizlediği görüldü. Bir yılı aşan çalışmalar sonunda, meydanın etrafı yüksek demir paravanlarla çevrildi. Vatandaş orada ne tür bir çalışma olduğunu ancak aylar sonra öğrenebildi. Çünkü çalışmayı yapan ekip, gündüz normal çalışmasına devam ederken, gece ise ağaçların kesilme işlemini sürdürüyordu. Haber7’nin elde ettiği görüntülerde bu net bir şekilde görülüyor.

Gezi Parkı olayları patlak verdiğinde CHP’li Çerçioğlu, eylemlere katılmış ve yaptığı ağaç katliamından dolayı Aydınlılar tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiş, Çerçioğlu’nun samimiyetsiz davrandığı dile getirilmişti. Bunun üzerine Çerçioğlu, Atatürk Meydanı’nda bulunan ağaçların kesilmediğini ifade etmişti:

“Buradaki ağaçlar şehir dışından getirdiğimiz sökme makinesi ile 75 santimetre çapındaki ağaçları söküp, hayvan pazarının olduğu yere dikiyoruz. İsteyenler gidip bakabilir”
Ancak görüntülerde sökme makinesi yerine kepçelerin olduğu anlaşılıyor. Vahşice kesimi yapılan ağaçların kamyonlara yüklendiği açık bir şekilde görülürken CHP’li Başkan’ın bu tavrı çevrecileri küplere bindirdi.

 

HABER7/TAKVİM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler