YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’de şimdi de anadil ve Kürt kimliği çatlağı
Anayasada Türk kimliği tanımı CHP’de yeni krizin de habercisi gibi. CHP’li Atilla Kart, partisinden Birgül Ayman Güler ve Süheyl Batum’un aksine, “Türkler millet, Kürtler milliyet sözünü kabul etmiyoruz” dedi.
CHP’de şimdi de anadil ve Kürt kimliği çatlağı
23 Ağustos 2013 / 23:05 Güncelleme: 23 Ağustos 2013 / 23:09

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında anayasanın değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyecek hükümleri ele alındı. Partiler arasında anlaşma sağlanamadığı için madde metni yazılamadı. Türk kimliği, Kürt kimliği, kurucu meclis tartışmasının yapıldığı toplantıda CHP’li Atilla Kart ilginç çıkışlarda bulundu.

Etnisite tartışması yaşandı

Toplantıda BDP’li Bengi Yıldız, “Kürt milletini tanımasanız da biz milletiz. Resmi dil Türkçe olabilir ama anadil koyacağız” derken, MHP’li Faruk Bal, “Kürtler Türkiye’de etnisitedir. Nasıl İtalyanlar Amerikan toplumun etnisetisi ise nasıl Fransa’da Normanlar etnisite ise nasıl Yunanistan’da yaşayan Türkler Yunan toplumun etnisitesi ise Kürtler de yüzde 85’lik Türk nufusu içinde bir etnisetedir” diyerek Kürtlerin millet olmadığını anlattı. CHP’li Atilla Kart ise, kendi avukatlık yaptığı döneminde lise öğrencisi Sarfinaz İlboğa’nın sınıfta ‘ben Kürdüm” dediği için yargılandığını, tutukluyken üniversiteyi kazandığını, şu anda doktorluk yaptığını, yine çocukken annesinin “anadilinin Kürtçe olduğunu söyleme” dediğini anlattı. Kart ayrıca, CHP’li Birgül Ayman Güler’in sözlerini hatırlatarak, “Türkler millettir, Kürtler milliyettir diyor,  bu kabul edilebilecek birşey değildir. Bunu kabul etmiyoruz” dedi. CHP’li Süheyl Batum ise, “Amerika’da duyuyoruz, bazen gıptayla bakıyoruz, çekik gözlü hakim var, vs. hiç biz onların sen nesin dendiğinde “japonum, çinliğim, polonyalıyım” dediğin duydunuz mu. Amerikan milletinin üyeleri, etnik köken olarak da uzakdoğulu, İtalyan Polonya  asıllı” diye konuştu.

Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler