YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de radikal dönüşüm hazırlığı
CHP'de radikal dönüşüm hazırlığı
06 Aralık 2015 11:42
Kurultay için geri sayımın başladığı CHP’de, ‘yönetim’ eksenli radikal değişiklikler için de kollar sıvandı. Ocaktaki olağan kurultayda partinin vitrini yenilenecek, parti yönetimi küçülecek

1 Kasım seçiminin ardından olağan kurultay sürecine kilitlenen CHP’de, ilçe kongreleri bugün son bulacak. Hafta içinde başlayacak il kongreleri ise 3 Ocak tarihinde bitecek. CHP, 16-17 Ocak’ta olağan büyük kurultayını delegelerini yenileyerek gerçekleştirecek. Partideki yenilenme hareketi, delegeler, il ve ilçe başkanlarıyla sınırlı kalmayacak.

PM VE MYK DEĞİŞİYOR

Yaklaşık 3 yıldır kurultay yapılmaması nedeniyle aynı ekiple çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partinin vitrini olarak görülen parti meclisinde (PM) radikal değişikliklere gitmeyi planladığı belirtiliyor. CHP Lideri’nin, kurultayın ardından merkez yürütme kurulunda da (MYK) köklü değişiklik yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Birkaç isim dışında tüm üyelerin değişebileceği konuşuluyor.

RAKİP ÇIKMAYABİLİR

CHP Genel Başkanlığı için aday adayı olduklarını açıklayan Umut Oran, Mustafa Balbay ve Muharrem İnce, çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu isimlerin, Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip olarak çıkabilmek için yeterli imzayı bulamayabilecekleri belirtiliyor. CHP Tüzüğü’ne göre, bir kişinin genel başkan adayı olması için üye tam sayısının en az yüzde 10’unun, diğer deyişle yaklaşık 120 kurultay delegesinin imzası gerekiyor.

YENİ MODEL YENİ TÜZÜK

Partide asıl değişim, olağan kurultayın ardından 2016’nın ortalarında toplanması planlanan tüzük ve program kurultayıyla yaşanacak. Tüzük değişikliğiyle, örgütlenme modelinden partinin en üst karar organlarına kadar, her şey yeniden yapılandırılacak. Yeni tüzükte, şu anda 60 üyesi bulunan PM’nin üye sayısının 40-42’ye, 17 üyesi bulunan MYK üye sayısının da 10-12’ye düşürülmesi hedefleniyor.

SİL BAŞTAN

Değişim rüzgârından örgütler de payını alacak. Partide, örgüt yapılanması sil baştan yenilenecek. Aktif-pasif üyelik sistemi daha etkin kullanılacak. Seçimlerde başarısız olan teşkilatların görevden uzaklaştırılmaları ve partiye yeni üyelikler kolaylaştırılacak.

DEĞİŞİME DEVAM

CHP’deki değişim sadece vitrin ve tüzük değişikliği ile sınırlı kalmayacak. Program kurultayıyla, parti programı da yeniden yazılacak. Kılıçdaroğlu döneminde başlayan değişim sürecinin, yeni programa yansıtılması öngörülüyor. Program değişikliğinde, “CHP’nin, siyasi yelpazenin neresinde durduğuna” ilişkin ideolojik tartışmalara da yanıt verilecek.

 

HABERTÜRK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler