YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de ok yaydan çıktı
CHP'de 34. Olağan Büyük Kurultay için son haftaya girilirken tüm gözler liderlik yarışının olmayacağı kurultayda yeni yönetim listesine çevrildi.
CHP'de ok yaydan çıktı
11 Temmuz 2012 / 11:52 Güncelleme: 11 Temmuz 2012 / 11:54

Yeni tüzük uyarınca 80'den 60'a inecek olan Parti Meclisi için CHP içinde müthiş bir yarış yaşanırken, kulislerde PM için aday sayısının 500'leri aşacağı belirtiliyor. CHP'nin yeni yönetiminin özellikle öne çekilmesi gündemde olan yerel seçim sürecini planlayacak olması önemini bir kat daha arttırıyor.  AKŞAM hafta ortasına denk gelen 17-18 Temmuz (Salı-Çarşamba) kurultayına altı gün kala CHP'deki tüm cephelerin kurultaya yönelik konumlarını masaya yatırıyor. İşte CHP'deki cephe raporu:

Kılıçdaroğlu Cephesi: Rakibi yok, eli çok rahat. Parti içindeki tüm aktörler, yerel seçimlere kadar 'sınırsız kredi' sağlamış durumda. Kılıçdaroğlu da bu nedenle stratejisini kurultay sonrasına yönelik kuruyor. Yerel seçimleri düşünerek 'saha performansı yüksek' bir liste çıkaracağı belirtiliyor. Deneyimli bir çok ismi 'danışman' veya 'onur kurulunda' değerlendirmesi de olasılıklar arasında.

Baykal Cephesi: Kurultaya yönelik hiçbir beklentisi yok. Tüm stratejisini, 'Kemal Bey'i rahat bırakalım, istediği gibi liste yapsın, başarısız olursa seçimde hesabını soralım' tezi üzerine kurmuş durumda. Yakın çevresine, 'isteyen aday olsun, gücü yeten listeye girsin; parti içindeki yanlışlık tespit eden var ise bunu lisanı münasiple etrafıyla paylaşsın' telkinleri yapıyor.

Sav Cephesi: İlçe ve il kongrelerinde bir varlık gösterememesine karşın kaynaklar 150-200'e yakın delegeye hükmettiği kanaatinde. Sav ekibinin çarşaf liste uygulamasının avantajını kullanıp olabildiğince Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesini delme çalışması yürütmesi bekleniyor.

Gürsel Tekin Cephesi:  Genel Başkan Yardımcılığından istifa ederek parti yönetimine yönelik sert eleştiriler yönelten Gürsel Tekin kurultay arifesinde Kılıçdaroğlu ile görüşerek 'Böyle gitmez, anlayışımızı ve kadrolarımızı yenileyelim, parti içi sorunları değil Türkiye'nin sorunlarını gündemimize alalım' görüşünü aktaracak. Yeni dönemde ve yeni yönetimde yer alıp almayacağı Kılıçdaroğlu'nun tutumuna endekslenmiş durumda. Akşam
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler