YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de o isimler vekil olamayacak!
CHP'de o isimler vekil olamayacak!
04 Nisan 2015 12:32
Parti Meclisi kararıyla 55 seçim bölgesinde 362 adayını belirleyen CHP, 37'si kontenjan olmak üzere kalan 188 adayını ise açıklayacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, CHP 29 Mart'ta, 41 il, 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde ön seçim gerçekleştirdi.

Yaklaşık 700 bin üyenin oy kullandığı ön seçimlerde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da aralarında olduğu 362 adayını belirleyen CHP'de, kalan adaylar ise Pazartesi günü saat 20.00'de toplanacak PM'de oylanacak.

10 seçim bölgesinde örgüt denetiminde eğilim yoklaması yapan CHP'de, sadece 37 kontenjan uygulanacak. Ön seçim harici diğer adaylarda ise merkez yoklaması dikkate alınacak.

İstanbul birinci bölgede 1,3,5,7 ve 9'uncu sıralar, ikinci bölgede 1,3,5 ve 7'inci sıralar, üçüncü bölgede 1,3,5,7 ve 9'uncu sıralar, Ankara'da birinci bölgede 1,3,5 ve 7'inci sıralar, ikinci bölgede 1 ve 3'üncü sıralar, İzmir'de ise birinci ve ikinci bölgelerde 1,3 ve 5'inci sıralar merkez adaylarına ayrıldı.

Eski ve yeni genel başkan 2. sıradan yarışacak

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İstanbul, İzmir ve Ankara'da ilk sıralar kadın adaylara ayrılacak.

İzmir ikinci bölgede ön seçime giren ve geçerli sayılan 33 bin 590 oydan, 29 bin 871'ini alarak birinci olan Kılıçdaroğlu da bu nedenle ikinci sıradan seçime girecek.

Antalya'da yapılan ön seçimlerde, bir önceki Genel Başkan Deniz Baykal 8 bin 515 oyla 2'nci sırada yer almıştı. Kılıçdaroğlu'nun ilk sıra kontenjan önerisini kabul etmeyerek ön seçimi tercih eden Baykal da seçime Antalya'da ikinci sıradan girecek.

İstanbul 2. bölgeden ön seçime giren CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül ise 5'nci sırada tamamladığı seçimlerde, kontenjan uygulaması nedeniyle kesin listelerde 9. sırada bulunacak.

48 kadın aday

CHP'de 45 seçim bölgesinde yapılan ön seçimde, kadın aday adayları da önemli başarı gösterdi. Bazı kentlerde liste başı olan kadın aday adaylarından 48'i sıralamaya girdi. Bu adaylardan yaklaşık 25'inin ise seçilebilecek sıralardan olduğu belirtiliyor.

Bursa'da Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde akademisyen olan Lale Karabıyık, Denizli'de Melike Basmacı, Adana'da avukat Elif Doğan Türkmen, Afyonkarahisar'da avukat Burcu Kayıkçı, CHP'nin liste başı olan kadın adaylarından.

Trabzon kontenjandan çıkarıldı

Daha önce, PM kararıyla ilk sıra kontenjan adayına ayrılan ancak örgütün tepkileri üzerine eğilim yoklaması kararı alınan Trabzon'da da adaylar belirlendi.
Milletvekili Volkan Canalioğlu'nun yeniden aday olmadığı eğilim yoklamasında, 17 milletvekili aday adayı yarıştı.

Trabzon'da 6 bin 46 partilinin il merkezi ve ilçelerinde oy kullandığı eğilim yoklaması sonucunda, 3 bin 519 oyla Haluk Pekşen ilk, 3 bin 422 oyla Ali Türen Öztürk ikinci, 2 bin 803 oyla Ahmet Kaya üçüncü sırada yer aldı.

CHP'de Adana 2. ve 5'inci sıralar, Adıyaman 2'inci sıra, Kahramanmaraş ve Kayseri 2'inci sıra, Muğla'da 2'inci sıra, Mersin'de 1. ve 4'üncü sıralar Tekirdağ'da ilk sıra kontenjan adayı uygulanacak yerlerden.

MYK üyeleri kontenjan tercih etti

CHP'de, 1 Mart'ta sona eren milletvekilliği aday adaylığı için Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin çoğu "kontenjan" başvurusu yaptı.

Şafak Pavey'in adaylık başvurusu yapmadığı MYK'da, Mehmet Bekaroğlu İstanbul 1. bölge, Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ise Ankara 1. bölge kontenjan adaylığına başvurdu.
Kontenjan adaylığı için başvuran MYK üyelerinden Yakup Akkaya'nın da bölgesi belirtilmedi.
Genel Sekreter Gürsel Tekin İstanbul 1. bölgeden, Sezgin Tanrıkulu İstanbul 2. bölgeden, Murat Özçelik, Tekin Bingöl, Seyhan Erdoğdu, Sencer Ayata Ankara'dan aday adayı oldu.

Faik Öztrak ise kendi seçim bölgesi Tekirdağ'dan kontenjan adaylığı için başvuru yaptı. Enis Berberoğlu, Burhan Şenatalar, Selin Sayek Böke, Bülent Tezcan da kontenjan başvurusu yaptı ancak bu başvurularda da bölge belirtilmedi.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya'da girdiği eğilim yoklamasında birinci olurken, ön seçime İstanbul 2. bölgeden giren Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ise 16. sırada yarışı tamamladı.

21 milletvekili listede yok

CHP'de geçtiğimiz hafta sonu yapılan ön seçimlerde 21 milletvekili ise listelere giremedi.
Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Balıkesir milletvekilleri Ayşe Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, İzmir milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Antalya Milletvekilli Yıldıray Sapan'ın yanı sıra İstanbul'da Haluk Eyidoğan ve Celal Dinçer, Muğla'da Tolga Çandar, Kayseri'de Şevki Kulkuloğlu, Adana'da ise Turgay Develi ve Ümit Özgümüş listeye giremeyen milletvekilleri oldu.
İstanbul 1. bölge 25'nci sıradan seçilen Fatma Nur Serter ise adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Serter'in çekilmesiyle listelerde yer alamayan milletvekili sayısı 21'e yükseldi.
Partinin eski genel sekreterlerinden Önder Sav ve bu dönemde parti sözcülüğü görevinde bulunan Hakkı Süha Okay da Ankara birinci bölgeden katıldıkları ön seçimde listeye girememişti.

- Kampanya Kartal mitingi ile başlayacak

CHP'nin seçim kampanyası ise 11 Nisan'da Kartal'da düzenlenecek mitingle başlayacak. Kampanyanın görselleri, afişleri, bilboardları daha sonra ortaya çıkacak.
Yazımının tamamlandığı belirtilen seçim bildirgesi de 19 Nisan'da Ankara'da açıklanacak.
Emeklilerden üniversite öğrencilerine, işsizlerden ev kadınlarına kadar farklı kesimlerin sorunlarının yer alacağı bildirge, ekonomi ağırlıklı olacak.

Parti binasına dev ekran

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 50'den fazla ilde miting yapması bekleniyor. Bu arada seçimler için hazırlanan afiş, flama, poster gibi materyaller de seçim bölgelerine gönderilmeye başlandı.
Seçim kampanyasını reklamcı Ali Taran'a emanet eden CHP, ayrıca parti genel merkezine büyük ölçekli bir ekran kurduruyor. Genel merkezin Anadolu Bulvarı'na bakan kısmına konulan dev ekranda kampanyaya ait görsellerle ilgili yayın yapılacak.

Milletvekilliği aday adaylığı için 2 bin 822 kişinin başvurduğu CHP'de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 lira, ön seçime girecek adaylardan 5 bin lira, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2 bin 500 lira ücret alınmıştı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler