YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de o isim de adaylığını açıkladı
CHP'de o isim de adaylığını açıkladı
18 Aralık 2015 15:53
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay genel başkanlığına adaylığını açıkladı. Balbay, CHP'de yeni bir yön, yeni bir yöntem, yeni bir yönetimin gerekli olduğunu söyledi.

CHP'nin genel başkanlığına adaylığını açıklayan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, düzenlediği basın toplantısında "Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Son Çağrı" adlı manifestosunu kamuoyuyla paylaştı.

Burada yaptığı konuşmada Balbay, "Türkiye yeni bir dönemeçte. Bende bu dönemeçte bir sorumluluk almak Türkiye'ye gerçekten hizmet etmek ve CHP'yi yönetmek devamında da Türkiye'yi yönetmek iddiasıyla karşınızdayım. CHP'de olağan kurultay sürecinin başlamasıyla birlikte bende işin doğasının bozulmamasını, olağan kurultayla birlikte CHP'yi gelecekte 2019 devamında 2023 seçimlerine taşıyacak yönetimin belirlenmesi için bende bir iddia koydum. Düşüncelerimi adım adım paylaştım. Başlangıçta 80 sayfa civarında bir manifestoyla Türkiye'nin karşısında çıkmak istemiştim. Ama 40 sayfa civarında olmasının daha uygun olacağını düşündüm" diye konuştu.

SEÇİMLE SON VİRAJ

Düşüncelerini 'ikinci yüzyıla çağrı', 'birinci yüzyılda başardıklarımız', 'geleceğe yolculuk', 'Türkiye küreselleşmesi', 'barış ekonomisi', 'iktisadi demokrasi', 'Kürt sorunu baş başa çözülür', 'Cumhuriyet gençtir gençlerindir', 'beşik sallayan kadın dünyayı da sallar', 'devrim CHP'den başlar' olmak üzere 10 ana başlıkla paylaşan Balbay, "Son çağrı derken Cumhuriyetin 100.yılının dolması devamında da ikinci yüzyıla geçiş için önümüzdeki seçimler gerçekten son viraj. Beni iddiam Cumhuriyetin 100.yılında CHP'nin iktidar olması ve Türkiye'nin nasıl 1.yüzyılına yön verdiyse 2. yüzyılında da CHP'nin damgasını vurmasıdır. Kürt sorununu hendekten atlatacağız. Nasıl atlatacağız? Kürt sorunu baş başa çözülür, araya kimseyi almadan" ifadelerini kullandı.

"Bizim gençlere sunacağımız ışın kılıcımız akıl, bilim ve değişim olacak" diyen Balbay, "Biz gençlerle birlikte onları siyasete katmayı bir lütuf değil, gerçekten lokomotif olarak düşünüyoruz" dedi.

Devrimin CHP'den başlaması gerektiğini belirten Balbay, 19 aydaki dört seçimde, aynı sonuçları aldıktan sonra, aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuç beklemenin doğru olmayacağını ifade etti.

CHP'YE YENİ BİR YÖNETİM LAZIM

CHP'de yeni bir yön, yeni bir yöntem, yeni bir yönetim lazım. 2016 Ocak kurultayının ardından 2019 seçimlerinin hazırlığına başlayacağım" diye konuşan Balbay, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in açıklamalarının tartışma yaratmasının hatırlatılması üzerine "Bu mikrofonu Eren Erdem'e uzatmalarını diliyorum. Kamuoyuna aktarılan konuların tümünün çok farklı yansıtılmış olduğunu gördüm. Bu konuda Eren Erdem'e söz vermek gerekiyor" şeklinde konuştu.

BİZE ZARAR VEREN BİR ŞEY YAPMADIM

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na vefasızlık yaptığı yönündeki eleştirilerin sorulması üzerine Balbay, "Ben CHP'yi yaralayan zarar veren bir şey yapmadım. CHP nasıl iktidar oluru paylaşıyorum. Bu anlamda siyasette vefa hizmet ettiğiniz takdirdir. O takdirin güçlenmesidir" dedi. Balbay, CHP'nin güçlenmesi için çalıştığını da sözlerine ekledi.

"Ben bu sefere neferim" diyen Balbay, "Beni CHP'den başka mücadele zeminim yok. Kurultaya kadar yarış, kurultaydan sonra barış. Ben CHP'de parti içi muhalefet diye bir kavram tanımıyorum. Partinin içinde herkes düşüncesini, önerisini söyler" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler