YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste savaşları başladı
CHP'de liste savaşları başladı
20 Mayıs 2010 08:24
Olağan Kurultay'a kısa bir zaman kala CHP'de hareketleri günler yaşanıyor. Kılıçdaroğlu'nun kurultaya tek aday olarak girmesi bekleniyor. Diğer yandan ise Sav'la Kılıçdaroğlu arasında liste savaşları başladı.

CHP 33. Olağan Kurultayı'na 48 saat kala partideki mücadelede yeni bir safhaya geçildi.

Deniz Baykal'ın sessizliğe gömüldüğü Angora'nın aksine, parti genel merkezi ve Meclis'te bambaşka bir hava hakim. Cevdet Selvi'nin ifadesiyle Baykal, iki haftada yaşanan olaylar nedeniyle 'kaderine kırgın'. Diğer taraftaysa hummalı bir kurultay hazırlığı var. Kemal Kılıçdaroğlu ile Önder Sav arasında 'liste savaşları' başlarken yüzlerce isim de yeni yönetimde görev alabilmek için yoğun bir trafik yürütüyor.

Deniz Baykal'ın dönüş ihtimali büyük oranda ortadan kalkarken Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultaya tek aday olarak girmesi bekleniyor. Fakat bu sefer de 'liste savaşları' başladı. Genel Sekreter Önder Sav, Kılıçdaroğlu'nun 'değişim' vaatlerine karşılık 80 kişilik Parti Meclisi (PM) listesini kendisine yakın isimlerden oluşturmak istiyor. Kılıçdaroğlu'na destek veren isimlerse yeni yapılanmada görev bekliyor. 97 milletvekili başta olmak üzere delegeler ve parti dışındaki eski CHP'liler de PM'ye girebilmenin hesabını yapıyor. Ancak herkesi memnun edebilecek bir liste hazırlamanın mümkün olmadığı ortada. Gelişmeleri Angora'daki evinden takip eden eski Genel Başkan Deniz Baykal'sa şaşkın. Dün kendisini ziyaret eden Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi'nin, "Sayın Baykal kaderine kırgın." ifadesi içinde bulunduğu durumu özetliyor.

Yeni süreçte Kemal Kılıçdaroğlu'nu bekleyen ilk ciddi sınav, kurultaydaki liste savaşları olacak. CHP'de her kurultay öncesinde olduğu gibi "PM listesi çarşaf mı olsun blok mu?" tartışması yaşanıyor. Çarşaf liste uygulamasında isteyen her üye PM'ye aday olabiliyor ve delegeden en yüksek oyu alan 80 kişi bu listede yer alıyor. Blok liste uygulamasında ise genel başkan adayları 80 kişilik bir PM listesini delegenin oyuna sunuyor. Listedeki isim çok düşük oy alsa dahi seçilmiş sayılıyor. 2003'ten beri uygulanan bu yöntemle Deniz Baykal'ın istemediği hiçbir isim listeye giremiyordu. Kemal Kılıçdaroğlu, yeni dönemde çarşaf liste yönteminin uygulanmasını ve delegenin en çok oyunu alan isimlerin PM'ye girmesini istiyor. Ancak Önder Sav'ın "Blok liste olsun" ısrarı nedeniyle bu görüşünü kısık sesle ifade ediyor. CHP Tüzüğü de kurultaylarda blok liste uygulamasını öngörüyor.

Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler