YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de kriz kördüğüm oldu!
Yargıtay Başsavcısı'nın "Kurultaya gerek yok" açıklamasına CHP'nin hukukçu Milletvekili Atilla Kart'tan sert tepki geldi...
CHP'de kriz kördüğüm oldu!
03 Kasım 2010 / 07:33 Güncelleme: 03 Kasım 2010 / 07:34

MYK'yı ibra yetkisinin kurultayda olduğunu vurgulayan Kart, "Başsavcı, kendi yazısının içeriğini görmezden gelerek, fahiş ölçüde hukuki hata yaptı" dedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın CHP'ye gönderilen tüzük uyarısının "kurultay toplanmasını gerektirmediği" yönündeki açıklamaları, CHP'deki hesapları alt üst etti. Meclis kulislerinde, "CHP'nin iç işlerine karışıyor" ve "Yalçınkaya, Kılıçdaroğlu'nu kurtarmak istedi" yorumları yapılırken, Yalçınkaya'ya en sert tepki, "kurultayda tüzük ertelemesinin hukuki dayanağı olmadığı ve Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) yok hükmünde bulunduğu" iddiasını ortaya atan CHP'nin hukukçu kökenli, Konya Milletvekili Atilla Kart'tan geldi. Kart, Başsavcı'nın "fahiş ölçüde hukuki hata yaptığını" söyleyerek, "MYK'yı ibra yetkisi sadece kurultaydadır. Başsavcı, kendi yazısının içeriğini bile görmezden gelerek, fahiş ölçüde hukuki hata yapmıştır" dedi.

YALÇINKAYA PARTİYİ KARIŞTIRDI

CHP'nin, bugün (toplanacak Parti Meclisi (PM) öncesi, Başsavcı Yalçınkaya'nın daha önce örneği görülmemiş şekilde parti içi işleyiş ile ilgili açıklama yapması, CHP'de büyük tartışma yarattı. Konya Milletvekili Kart, BUGÜN'e yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazısında da vurgu yapılan Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 14/5. maddesini anımsatarak, "22-23 Mayıs 2010 tarihindeki kurultaydan bu yana MYK ve MYK'nın atama ve harcamalar dahil tüm kararları yok hükmündedir. Kurultayda genel başkanlık seçiminden sonraki süreçte kurultay iradesi, usulsüz önerge ile görevi kötüye kullanmak pahasına sakatlanmıştır. Sakatlanan kurultayın iradesinin sakatlığı ancak kurultayda giderilir. PM'nin sakatlanmadığını varsaysak da, MYK yok hükmündedir. MYK kararları yok hükmündedir" dedi.

KURULTAY ZORUNLUDUR

"PM toplandı yeni MYK'yı seçti, eski MYK'yı kim ibra edecek? PM ibra edemez. Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 14/5. maddesine göre ibra yetkisi sadece kurultaydadır. Bu nedenle kurultay toplanması zorunluluktur" diyen Kart, Yalçınkaya'nın açıklamasının hukuki değerinin bulunmadığını söyleyerek, şunları söyledi:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, karar mercii değil, iddia, talep ve görüş merciidir. Başsavcı, kendi yazısının içeriğini bile görmezden gelerek fahiş ölçüde hukuki hata yapmıştır. Görüşünün hiçbir hukuki değeri yoktur."

MERKEZDE AKŞAM ZİRVESİ

Yeni tüzük uygulaması nedeniyle yollarını ayırma noktasına gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Sekreter Önder Sav ise dün akşam genel merkezde dar kadrolu zirve gerçekleştirdi. Yetkilerini kısıtlayan yeni tüzüğün uygulanmasına karşı olan Sav, tüzük kurultayı toplanması ve eski tüzüğün uygulamaya konulmasını, aksi takdirde seçimli kurultaydan yana olduğu görüşünü tekrarladı. Sav ile Kılıçdaroğlu arasındaki anlaşmazlık konularından birisi de, MYK'da yer alacak yeni isimler. Kılıçdaroğlu, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) Başkanı Sencer Ayata ile PM üyesi Enver Aysever'e, yeni MYK'da görev vermek istiyor. Ancak Sav, bu isimlere şiddetle itiraz ediyor. Kılıçdaroğlu ve Sav arasında PM öncesi son dakikaya kadar pazarlığın sürmesi bekleniyor.

PM'DE TAMAM YA DA DEVAM

Kılıçdaroğlu ve Sav arasında anlaşma olmaması durumunda PM'den, "tüzük kurultayı" ve "seçimli olağanüstü kurultay" kararının çıkması bekleniyor. Kurmayları ile genel merkezde seri değerlendirme toplantıları yapan Sav, MYK'nın istediği gibi şekillenmemesi durumunda, tüzük kurultayı önergesi verilmesi talimatı verdi. Sav ekibinin, PM'de tüzük kurultayı önergesini imzaya açması durumunda ise, Kılıçdaroğlu'nun "seçimli kurultay" kararı alacağı belirtiliyor.

GERGİNLİK GRUBA DA YANSIDI

CHP'de tüzük krizi gerginliği partinin dünkü grup toplantısına da yansıdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakan Kemal", "Umudumuz Baykal" sloganları ile karşılandı. Kılıçdaroğlu'nun konuşması da sık sık sloganlarla kesildi. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, salona girerken, küçük bir grup tarafından alkışlanırken, kurultay çağrısı yapan eski Genel Başkan Deniz Baykal ise Kılıçdaroğlu'nun kürsüye anons edildiği sırada salona girdi. Baykal'a destek verilmemesi dikkat çekti.

SOĞUK TOKALAŞMA

Genel Sekreter Sav'ın medyaya uzun açıklama yapması ve sürekli gülümsemesi dikkat çekerken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın "kurultaya gerek olmadığı" yönündeki açıklamasının Sav'ı memnun ettiği yorumları yapıldı. Grup salonuna giren Kılıçdaroğlu, Sav ile tokalaştı. Ancak Kılıçdaroğlu'nun Sav'ın yüzüne bakmadan tokalaşması dikkat çekti. MYK'nın ardından Kılıçdaroğlu ile Sav arasında gerginlik yaşandığı dün medyaya yansımıştı. Kılıçdaroğlu'nun salona üç koruma ile gelmesi dikkat çekerken, Meclis görevlilerinin de güvenlik önlemleri dikkat çekti. Korumalar ve görevlilerle, partili ziyaretçiler arasında Kılıçdaroğlu'nun yanına gitme konusunda sık sık kısa süreli tartışmalar yaşandı.

GEREĞİNİ YAPARIM

Bu arada Genel Sekreter Önder Sav, partisinin grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, gerekli cevabı verdi. CHP'de kurultay gereksinimi yok" diyen Sav, Kılıçdaroğlu ile aralarında gerginlik olduğu yönündeki haberleri "gülünç" bulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'na genel başkan adaylığı konusunda destek verdiğini, o günden bu yana düşüncelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Sav, "Ben ne yaptığımı biliyorum. CHP'nin yükümlülüğünün, sorumluluklarının neyi gerektirdiğini biliyorum. O sorumluluklar doğrultusunda CHP'de uzun yıllar yöneticilik yapmış, kararlı bir insanın tavrını sürdürüyorum. Benim Sayın Genel Başkan'la hiçbir ayrılığım yoktur. Ayrılığım olsa onu çekecek, taşıyacak insanlardan da değilim, gereğini yaparım" dedi.

Tüzük kurultayı istediği yönünde bir demeç vermediğini de vurgulayan Sav, "Benim ağzımdan şimdiye kadar duydunuz mu? Ben düşüncemi parti içindeki organlara söylerim, parti içi meseleleri medya ile bölüşmem" dedi.

BAYKAL CEPHESİ KURULTAYDA ISRARLI

Süreci yakından takip eden eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın, Başsavcı Yalçınkaya'nın açıklamaları karşısında şaşırdığı belirtiliyor. CHP grup toplantısına katılan Baykal, Meclis'te soruları yanıtlamazken, kurmayları ile yaptığı değerlendirmede, kurultay toplanması gerektiği yönündeki görüşünü tekrarladı.

Genel Sekreterlik makamının yetkilerini kısıtlayan yeni tüzüğün uygulanmasında ısrarlı olan Baykal, önceki günkü (pazartesi) MYK'nın, partideki "iki başlılığı" ortaya çıkardığını bu nedenle, PM'nin kurultayda yenilenmesi gerektiğini savunuyor. Baykal,  olası seçimli kurultayda kendisine yakın isimleri yönetime sokmak istiyor. Baykal'ın olası kurultayda hedefindeki isim ise, Genel Sekreter Önder Sav ve yakın kadrosu.

KILIÇDAROĞLU, ADIM ATAMIYOR

Ancak PM'de gücü bulunmayan Baykal, bu nedenle Kılıçdaroğlu'nun seçimli kurultay toplamasını istiyor. Kılıçdaroğlu'nu dolaylı isimlerle iknaya çalışan Baykal, Kılıçdaroğlu'nun güvenini sağlamak için ise, kamuoyuna genel başkan adayı değilim mesajı veriyor.

Kılıçdaroğlu, Baykal ve Sav kanadı arasındaki savaşta taraf olmak istemiyor ancak Sav ekibinin, Genel Merkez'deki gücü nedeniyle istediği adımları da atamıyor. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler