YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de kırmızı alarm verildi
CHP'de kırmızı alarm verildi
13 Eylül 2012 09:12
CHP'li Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın tutuklanmasıyla zor günler geçiren CHP'de kırmızı alarm verildi.

Parti Meclisi raporunda belediye başkanlarının mevzuata uyması ve özel yaşamlarına dikkat etmesi istendi. Teşkilat ve belediye arasındaki çatışma konusunda da 'disiplin uyarısı' yapıldı

CHP, parti belediyelerine yönelik operasyonlara karşı yol haritası hazırladı. Parti Meclisi (PM) raporunda, olası operasyonlara karşı ne yapılacağı anlatıldı.

Raporda, CHP'li belediyelere yönelik bir itibarsızlaştırma süreci yürütülmeye çalışıldığı belirtilerek, "Polis ve yargının çoğu kez kamu yararı amacının dışına taşan operasyonları CHP'li belediyelere yöneltilmektedir. Bu durum, belediyelerimizi yoğun iş temposu içerisinde mevzuatın ayrıntılarına tümüyle bağlı kalma sorumluluğu ile karşı karşıya bırakmaktadır. CHP'li belediye başkanları ve diğer seçilmişlerin günün 24 saati iş ve özel yaşamlarının izlendiğinin ve incelendiğinin farkında olan bir anlayışta olmalarını zorunlu kılmaktadır" denildi.
 
OPERASYON "ÖNCESİ" GÖRÜŞELİM

Raporda "olası operasyon öncesi", Genel Merkez ile bağlantı kurulması gerektiğinin yer alması dikkat çekti. Raporda, "Olası operasyonların öncesinde - sırasında- sonrasında yapılması gerekenler konusunda Genel Merkez, il, ilçe örgütler ve belediyeler karşılıklı dayanışma esası içerisinde birlikte çalışacaklardır" ifadeleri yer aldı.

CHP'nin yerel seçimlerde Avrupa ile işbirliğine gideceği de belirtildi. Ayrıca 2012 Yılı Eylül ayından başlayarak, her üç ayda bir kamuoyu yoklamaları yapılacak. Bu çerçevede 2012 yılı Eylül ve Aralık; 2013 yılı Mart - Haziran - Eylül ve Aralık olmak üzere, yerel seçimler öncesi toplam altı kamuoyu yoklaması gerçekleştirilecek. Nüfusu 100 bin'in üzerinde olan seçilmiş 58 CHP'li belediyede ve 2009 seçimlerinde yüzde 5 ve daha az farkla kaybedilen; nüfusu 50 bin'in üzerinde olan seçilmiş 30 belediyede de nabız tutulacak.
 
İŞBİRLİĞİ YAPIN YOKSA...

Raporda belediye çalışanlarına disiplin uyarısı da yapıldı. Raporda, "Her kademedeki parti ve belediye seçilmişlerinin karşılıklı dayanışma ve işbirliği içerisinde parti ve ülke yararı için birlikte çalışmaları gerekmektedir. Bu esası zayıflatıcı ve partinin gücünü ve imajını zarara uğratan girişimlerin parti hukukunda belirlenmiş disiplin işlemlerine tabi tutulacağı bilinmelidir" görüşü yer aldı.

Son olarak CHP'li Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve bazı belediye çalışanları, kamuoyunda
"yamyam operasyonu" olarak bilinen operasyon kapsamında tutuklanmıştı. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler