YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de kadının adı yok!
CHP'de kadının adı yok!
02 Ocak 2014 11:30
CHP’'nin 30 Mart'’ta yapılacak yerel seçimlerde aday gösterdiği 746 isimden sadece 30’'u kadın. Parti içinde sayının azlığına neden olarak, özellikle ilçe ve beldelerde kadınların adaylığa ilgisinin yetersizliği gösteriliyor.

CHP’'nin açıklanan aday listelerinde kadınların çok düşük oranda yer alması dikkat çekti. Açıklanan 746 adaydan sadece 30’'u kadın olurken, kadınların adaylığa ilgisiz kalmasının da bunda etkili olduğu iddia edildi.

CHP aralarında Aydın, Bolu, Tokat, Karaman, Rize ve Sivas’ın yer aldığı 6 ilde kadın aday gösterdi.

Kalanlar bu ay açıklanacak

Geçtiğimiz hafta 61 il ile birçok ilçe ve beldenin yer aldığı 746 adayı açıklayan CHP, kalan 20 il ile çok sayıda ilçe adayını ise Ocak ayının ilk haftalarında belirleyecek.

Açıklanan adaylar arasında kadın aday sayısının azlığı dikkat çekti. 746 adaydan sadece 30'’unu kadınlar oluşturdu. Parti yetkilileri ise sayının az olmasında, kadınların özellikle ilçe ve beldelerde adaylığa ilgi azlığının etkisi olduğunu öne sürdü.

CHP, aralarında bir büyükşehir olmak üzere 6 ilde kadın adayla seçime girecek. Aydın Büyükşehir Belediyesi için mevcut Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bolu Belediyesi için Mehtap Özlem Mısırlıoğlu, Sivas Belediyesi için Gülümser Heper, Karaman Belediyesi için Merih Ünver, Tokat Belediyesi için Hadiye Ardahanlı’'yı aday gösteren CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’'ın memleketi Rize'’de ise Mine Orhon’'u aday gösterdi.

Beldelerde iki özel aday

CHP 19 ilçede kadın aday gösterirken, iki beldede ise başörtülü kadın aday gösterdi. Afyonkarahisar’ın Değirmenayvalı Beldesi için Ümmühan Özpınar, Akharım Beldesi için de Sevinç Özdemir yerel seçimlere CHP'’nin adayı olarak girecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler