YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de istifa şoku
CHP'de istifa şoku
13 Nisan 2010 23:26
CHP'li meclis üyesi istifa ederek AK Parti'ye geçti.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında toplandı.

Toplantıda, CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Tinç, ''gördüğü lüzum gereği'' partisinden istifa ederek, Ak Parti'ye geçti. Tinç, AK Parti üyesi olarak ''İmar Komisyonu''nda görev aldı.

Bir yıllığına encümen üyeliğini yapacak kişilerin de belirlendiği toplantıda, İhtisas Komisyonu üyeleri seçildi.

Encümen üyeliği için 99 Belediye Meclis üyesinin oy kullandığı oylamada 25 oy da boş çıktı. Seçim sonucu Alper Küçük, Hikmet Akdündar, Musa Çakmak, Orhan Kaya ve Faruk Gültekin, encümen üyesi oldu.

MHP'li üyelerden Cemil Gürsoy ile Mehmet Yurtsever ise Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından aday gösterildikleri ''İmar Komisyonu'' üyeliğine itiraz ederek, adaylıklarının geri alınmasını sağladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, toplantıda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Su Örgütü'nün, Kızılırmak suyu isale hattı projesiyle Ankara Büyükşehir Belediyesini ''En İyi Uygulama Ödülü''ne layık gördüğünü ve geçtiğimiz günlerde ödülün AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bekir Ünüvar tarafından teslim alındığını anımsattı.

Ödülün son derece önemli olduğunu ve çok çeşitli kriterlerin gözden geçirilmesi sonucu buna layık görüldüklerini anlatan Gökçek, ''Bu ödül doğrudan doğruya Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin değerli üyeleriyle hep beraber alınmıştır. BM'den böyle bir ödül almak bize gerçekten gurur veriyor. Bu ödül Ankara'nın belli konularda dünya standartlarını yakaladığının göstergesidir. Allah'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni daha nice ödüllere kavuşturmasını diliyorum'' diye konuştu.


-''KIZILIRMAK'TA YAPILAN İNCELEME-


CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak ise ödül almanın güzel olduğunu ve Büyükşehir Belediyesini kutladığını belirterek, ''Ancak Kızılırmak üzerinde ne gibi bir inceleme yaptılar? Suyun kalitesi, enerji maliyeti, kullanamamadan dolayı ortaya çıkabilecek olumsuzluklar, borular ve boruların bağlantıları, depoların durumu, böcek var mı? BM'nin ilgisini çeken 384 kilometrelik hatla Ankara'ya suyun getirilmesi olmuştur. Siz bunu bir ideolojik yaklaşım olarak değerlendirebilirsiniz ama bu ödül ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesinin sponsor olduğu ve iki gün süren konferansla verilmiştir. Bunun maliyeti nedir bilmiyoruz tabii'' diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi MHP'li üye Hamit Yavuz da ''Bu suyu biz içemiyoruz ama alınan ödül dolayısıyla kutluyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz ise 50 yıllık su sorununun çözüldüğü böyle bir projeyi görmezden gelmenin ''muhalefet etme'' anlamı taşıdığını öne sürerek, ''Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar doğru olmasaydı, dört dönemdir halk tarafından  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek seçilmezdi. Demek ki yapılan doğru şeyler var'' dedi.

Gökçek, Belediye Meclisini düzenlenen törenle ilgili bilgilendirmesi için ödülü teslim alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bekir Ünüvar'ı kürsüye davet etti. Ünüvar, konuşmasının ardından ödülü Gökçek'e takdim etti.

Toplantıda ayrıca Çin'de 24-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ''Belediye Fuarı''na CHP, MHP ve AK Parti'den 25 kişilik heyetin gitmesi ile Türk Kızılayının kan bağışı toplamada kullanması için üç otobüsün tahsis edilmesi Belediye Meclisi üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler