YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de istifa depremi: A Takımı değişiyor!
CHP'de istifa depremi: A Takımı değişiyor!
02 Aralık 2014 15:10
CHP'de milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa furyası başlıyor.

Parti kulislerine göre aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir il başkanlarının da bulunduğu en az 20 il başkanı istifa edecek. Parti yönetiminin ayrıca 50 ilde ön seçim ve eğilim yoklaması ile aday belirleyeceği dile getiriliyor.

 Hem Türkiye hem partinin geleceği açısından 2015 seçimlerini hayati önemde gören CHP yönetimi bölge toplantılarını tamamladı. ‘Geleceği Birlikte Kuruyoruz’ temalı toplantılarda teşkilatlara görüşlerini anlatan ve talepleri dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimi şimdi seçim stratejisi üzerine çalışma yapıyor.

Seçim sürecinde Kılıçdaroğlu’nun 81 ile de gitmesi bekleniyor. İstanbul’da geçen hafta yapılan MYK toplantısında milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe yöneticilerinin 25 Aralık 2014 tarihine kadar istifalarını sunmaları karara bağlanmıştı.

20 il başkanı istifa edecek

Bu karar sonrası parti teşkilatlarında büyük hareketlilik yaşanmaya başlandı. Partililer vekil adayı olabilmek için genel merkezde kulis çalışması yürütürken, olur alanların da görevlerinden istifa etmeye başlayacağı dile getiriliyor. Özellikle istifa ederek milletvekili adayı olmaya bekleyen il başkanı sayısının fazlalığı dikkat çekiyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana il başkanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 il başkanının istifa etmesi bekleniyor.

Salıcı'nın yerine Karayalçın

CHP kulislerine göre CHP Parti Meclisi için adı geçen ancak aday olmayan İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'olur'unu aldığı konuşuluyor. Salıcı’nın yerine ise Murat Karayalçın ismi gündemde. Parti teşkilatında Karayalçın’a karşı tepki olduğu ikinci formül olarak ise eski İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın ismi üzerinde durulduğu dile getiriliyor. Ancak Karayalçın’ı parti yönetiminin ‘ağabeyi formülü’ için özellikle istediği dillendiriliyor.

2015 yılında yapılacak seçimleri hayati önemde gören CHP'nin, aday belirleme stratejisini de teşkilatlar üzerine kuracağı belirtiliyor. Parti kulislerinde adayları belirlerken parti teşkilatlarının ön planda tutulacağı konuşulurken 81 ilin tamamı olmasa bile en azından 50’ye yakın ilde ön seçim ve eğilim yoklaması yapacağı dile getiriliyor. Özellikle parti içinde muhalif olarak bilinen isimlerin aday gösterilmeyerek tasfiye edileceği de dile getiriliyor.

CHP’nin 2011 seçimlerinde olduğu gibi Afyon, Amasya, Artvin, Aydın, Bolu, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzincan, Gaziantep, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yozgat, Aksaray, Karaman, Karabük, Osmaniye, Düzce, Kırklareli ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 50’ye yakın ilde ön seçim ve eğilim yoklaması ile milletvekili adaylarının belirlenmesi bekleniyor.

A takımının tamamı yeniden

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni dönemde mevcut A takımının tamamını yeniden vekil adayı yapması bekleniyor. Partiye yeni katılan ve yönetime giren Mehmet Bekaroğlu ve Enis Berberoğlu’nun İstanbul, Selin Sayek Böke ve eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Büyükelçi Murat Özçelik'in Ankara’dan milletvekili adayı gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Mevcut parti meclisi üyelerinin büyük çoğunluğunun da büyük oranda milletvekili adayı olacağı belirtiliyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek parti meclisine giren ancak Kılıçdaroğlu’nun isteği ile istifa eden İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun da yeniden seçilecek sıradan aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler