YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de istifa!
CHP'de istifa!
20 Kasım 2015 20:43
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilecik Belediye Meclis üyesi Ali Çakır, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifasına ilişkin yazılı açıklama yapan Çakır, ülkeme çok partili siyasi yaşamı ve birlikteliğinde demokrasi kültürünü yerleştiren CHP’nin olmazsa olmazının sandık, seçim, seçmen ve seçmenin hür iradesi olduğuna dikkat çekti. Çakır, "Partimizin en önemli basamağı olan mahalle delegesi yok sayarak kendi oluşturdukları blok listelerle seçimi yapılmış gibi hazırlayan anlayışı kınıyorum.

CHP üyeleri arasında “bu bana oy verir bu vermez” anlayışıyla ayrıştıran demokrasi yoksunu anlayışı ayıplıyorum. Her CHP’nin Mustafa Kemal Türkiye’si ve devrimlerini korumak görevi gibi, yerelde de demokrasi nöbetine, mahalle sandığına ve delegeliğine sahip çıkmak her partilinin görevidir. Ben görevim için çırpınırken, CHP’nin tepesinde belli kişisel kazanımlar için oldukları açıkça bilinen ve anlayışları partiyi partisizleştirmek, kimliksizleştirmektir olan “O olmazsa olmasın, o yoksa partide olmasın” kurgusuyla yönetmek isteyenleri kamuoyuna ve CHP üyelerine şikayet ediyorum. İlk tepkimin ardından “İstifa etme, seni il kongre delegesi yapalım” diye teklifle arayan, bunu yaparken bile seçilmiş delege ve oyunu yönlendirme garantisi içindeki sözüm ona demokrasi yanlısı, delegeyi, sandığı, amacı yok sayan anlayışı CHP mahalle delegelerine, üyelerine, örgütün tamamına havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİ OLARAK EN İYİ ŞEKİLDE BANA OY VERENLERE HİZMET EDECEĞİMİ”

Çakır, açıklamasının devamında mahalle delegeleri seçimlerinde yapılanları anlatarak, şöyle devam etti:

“Beni farklı, eş ve akrabalarını farklı sandıklarda mahalle delegesi yapan, kendileri doğal delege iken “İş Garanti Olsun” anlayışıyla eşlerini de delege yapan ve sorulduğunda ‘pek katılım olmadı aklımıza gelenleri yazdık’ diye sözlü kıvırabilen anlayışıyla kendisinin CHP’li demokrasi anlayışının uyuşmadı. Kimsenin yerini ve gelecekte kendinde garanti gördüğü koltuklarda var olma inadına çanak tutacak kişilik benim kişiliğim değildir. Ben dünde CHP’liydim, bugünde CHP’liyim yarında CHP’li olacağım. Ama Bu CHP’de değil. CHP’nin oylarıyla seçilmiş bir Belediye Meclis Üyesi olarak beni seçenlere, aday gösterenlere karşın birincil görevim yaşanılanları aktarmak ve uygulanmaktır. CHP benim bildiğim, inandığım ve hayalini kurduğum parti olana kadar çok sevdiğim partimden istifa ettiğimi ve bundan böyle bağımsız meclis üyesi olarak en iyi şekilde bana oy verenlere hizmet edeceğimi saygılarımla bildiririm.” 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler