YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de işler kızıştı!
Önder Sav ve Deniz Baykal cephesinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı yürüttüğü mücadele kızıştı.
CHP'de işler kızıştı!
03 Aralık 2011 / 08:03 Güncelleme: 03 Aralık 2011 / 08:03

Muhaliflerin toplantıları sürerken Kılıçdaroğlu, CHP'nin simge ilçesi Çankaya'ya Tuncelili Mehmet Perçin'i atadı

CHP'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav arasındaki iktidar mücadelesi, ilçe örgütlerine kadar indi. Kılıçdaroğlu, Sav'ın en önemli kalesi, CHP'nin simge ilçesi Çankaya'da ilçe yönetimini değiştirdi. Kılıçdaroğlu'nun atadığı isim Dersim tartışmalarının yaşandığı süreçte dikkat çekici. Kılıçdaroğlu, ilç başkanı olarak Tunceli'li Mehmet Perçin'i tercih etti. Perçin, önceki yönetimde ilçe sekreteri olarak görev yapıyordu.

GECEYARISI KRİZİ

CHP'nin simge ilçelerinden Çankaya'daki ilçe ataması, parti yönetiminde çarşamba gecesi krize neden oldu. Alınan bilgiye göre, CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın'ın atadığı liste, Kılıçdaroğlu'ndan döndü. Kılıçdaroğlu, listeyi Perçin'in yapmasını istedi. Bu kez Alçın itiraz etti. Krizde devreye Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap girdi. Hem Alçın hem Perçin'in yazdığı isimlerin yer aldığı liste Kılıçdaroğlu'na ulaştı ancak yine geri döndü. Bunun üzerine Alçın, il yönetimi ile istifayı masaya yatırdı. Tartışmaya, Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız da katıldı. Polemik Kılıçdaroğlu'nun Perçin'i ilçe başkanı olarak atadığını duyurması ile sona erdi.

BAYKAL YAKIN TAKİPTE   

Kılıçdaroğlu'nun hazırladığı listede bir isim ise dikkat çekti. İlçe yönetimine giren Tahir Dinçer, Sav'a yakın bir isim olarak biliniyor. Ancak Perçin'in Kılıçdaroğlu'na yakınlığına işaret edilerek Çankaya'daki atama savaşını şimdilik Kılıçdaroğlu kazanmış görünüyor. Kulislerde, yerel seçimler öncesi, atama krizinin ardından ilçe başkanı olarak atanan Perçin'in görevinin çok uzun sürmeyeceği iddia ediliyor. sav ve ekibinin toplantılara devam edeceği belirtilirken, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın bu temasları yakından takip ettiği ifade edildi.

Oylar düşünce muhalifler durdu

Dersim tartışmasının ardından Baykal ve Sav cephelerinde hareketlilik arttı. Sav ve ekibi Ankara’da seri toplantılar yaparken, Baykal, takipte. Ancak muhalefet olağanüstü kurultay konusunda açık kart oynamıyor. Alınan bilgiye göre, muhalefetin elini bağlayan en önemli neden, kasımda gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarında CHP’nin oyunun genel seçimlere göre düşüş göstermesi. İstanbul’da CHP’nin oy oranının yüzde 17’lere kadar düştüğü iddia ediliyor. Parti içi kavga görüntüsünün oy oranını daha fazla düşüreceği endişesi dile getiriliyor. Yerel seçimler öncesi yaşanan bu gelişme parti içi muhalefetin açıkça Kılıçdaroğlu’na bayrak açmasının önündeki en önemli engel. Yerel seçimlerde en önemli kent konumundaki İstanbul aynı zamanda, kurultaya en fazla delege gönderen il. Kılıçdaroğlu’na karşı açıktan harekete geçilememesinin ikinci önemli nedeni ise Alevi kökenli delegelerin direnişi. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler