YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’de ‘ince’ hesap dönemi
CHP’de ‘ince’ hesap dönemi
16 Kasım 2015 11:54
CHP’de, yönetim ile muhalefet arasındaki mücadele delege hesabı üzerinde yoğunlaştı.

Mevcut delegelerle CHP’nin genel başkan seçimli olağanüstü kurultayı toplamak için harekete geçen parti içi muhalefet, imza arayışını sürdürüyor. Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin öncülüğünde geçen hafta imza toplamaya başlayan muhaliflerin 9 gün içinde noter onaylı imzaları Genel Merkez’e ulaştırmaları gerekiyor. Parti tüzüğüne göre seçimli olağanüstü kurultay talebinin kabul edilebilmesi için delege tamsayısının yarısından bir fazla sayıda yani 609 kurultay delegesinin imza vermesi ve ilk imzaların atıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde noter onaylı imzaların teslim edilmesi şart. İmza toplamaya 11 Kasım’da başlayan muhalifler için süre 25 Kasım’da sona eriyor. Muhalifler süre bitimine kadar 600’ün üzerinde imza bulabileceklerini iddia ediyor.

45 GÜN HAMLESİ

Ancak muhaliflerin önündeki asıl engel olarak Kılıçdaroğlu’nun yeterli imza toplansa bile 45 gün sonraya kurultay kararı verme yetkisi gösteriliyor. Bu nedenle partide, Ocak’tan önce kurultay toplanamayacağı görüşü ağırlık kazanmaya başladı.

Grup başkanvekilliği yarışı

Bu arada, CHP bu hafta Meclis grup başkanvekilliği seçimi de yapacak. 18 Kasım Çarşamba günü yapılacak seçimde mevcut grup başkanvekilleri Levent Gök, Engin Altay ve Özgür Özel’in yanı sıra Fikri Sağlar, İlhan Cihaner ve Aykut Erdoğdu gibi isimlerin de aday olabileceği belirtiliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler