YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de hangi isimler istifa edecek?
CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın partide yeni istifaların olması bekleniyor. Peki, hangi vekiller istifanın eşiğinde, işte yanıtı!
CHP'de hangi isimler istifa edecek?
01 Kasım 2014 / 16:07 Güncelleme: 01 Kasım 2014 / 16:24

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifası sonrası gözler parti içindeki ‘ulusalcı’ olarak anılan ve parti yönetimine bayrak açan milletvekillerine çevrildi. 

O vekillerden ikisinin daha istifa edeceği parti kulislerinde konuşuluyor. Üç vekilin birlikte ya yeni bir parti kuracağı ya da İşçi Parti’sine geçeceği ve siyaseti orada sürdürecekleri dillendiriliyor. İstifa edeceği öne sürülen vekiller konusunda ise herkes farklı isimler öne sürüyor.

CHP'den hangi milletvekilleri istifa edecek? CHP'den istifa edecek milletvekilleri arasında kemler var? İşte yanıtı...

Radikal gazetesinde yer alan haber şöyle...

Kılıçdaroğlu yeni istifalar bekliyor

Radikal gazetesinden Ercan Sarıkaya'nın haberine göre, Antalya’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu havalimanında gazetecilerin Tarhan'ın istifasına ilişkin sorularına, "Sağlık olsun arkadaşlar. Normal, beklediğimiz bir şeydi" diye karşılık verdi. İstifaların devam edip etmeyeceğine yönelik sorulara, "Hadi bakalım" diye karşılık vermesi ise yeni istifaları beklediği yönünde yorumlandı.

Yılmaz: İstifa etmeyeceğim

Parti içindeki muhalif kanadın temsilcilerinden CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Tarhan’ın istifasının kendisi için de sürpriz olduğunu belirterek, “Parti içindeki yanlışları söylüyorum. Düzeltilmesi için çaba harcıyorum. Ayrıca Uşak örgütümüzle birlikte emek harcayarak bir şeyler yaptık. Partimden şu an itibariyle istifa etmek gibi bir düşüncem yok” dedi.

Batum ve Güler de mi istifa edecek?

CHP kulislerinde istifa edecek iki ismin ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum olduğu belirtiliyor. Her iki isim de hem cumhurbaşkanı adayı belirleme süreci hem de kurultay sürecinde parti yönetimine karşı sert eleştirilerde bulunmuş, hatta Batum, açıklama yaparak, “Emine Ülker Tarhan benim cumhurbaşkanı adayımdır” demişti. Şimdi gözler bu iki isme çevrildi.

Size iyi akşamlar diliyorum Ercan bey...

Bu isimlerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’e telefonla ulaştık. Ve şu kısa konuşmayı gerçekleştirdik:

- Birgül hanım iyi akşamlar ben Radikal’den Ercan Sarıkaya…
- İyi akşamlar Ercan Bey çok trafikteyim…
- Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partiden istifa etti, sizin de istifa edeceğiniz konuşuluyor...
- Size iyi akşamlar diliyorum Ercan Bey.

Güler daha sonra telefonu kapattı. İstifa olayını ne doğruladı ne de reddetti. Batum’a da telefonla ulaşmaya çalıştık ancak yanıt alamadık.

Zaten vekil olamayacaklardı

CHP kulislerinde istifaların arkasında kurultay sonrası parti içinde ümidini yitiren ‘ulusalcı’ kanadın zaten 2015 yılında tekrar milletvekili olamayacak isimlerinin istifa yolunu seçeceği, parti tabanına güvenen ve yapılacak ön seçimden çıkacağını düşünenlerin ise parti içinde kalıp mücadeleyi sürdürecekleri konuşuluyor. Parti içinde büyük bir vekil kopmasının yaşanması ise beklenmiyor.

Emine Ülker Tarhan böyle istifa etti

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan istifa açıklamasında "Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına 'ak' denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen CHP’den istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tarhan açıklamasında şunları söyledi:

Cumhurbaşkanlığını ilk turda teslim ettiler

"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

Cumhuriyet'in köşkü hanedan sarayına döndü

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına “ak” denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

CHP'nin tercihleri değişmeyecek...

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’den istifa ediyorum."

 

RADİKAL

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler