YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de 'genel af' çatlağı
CHP'de 'genel af' çatlağı
10 Mart 2010 08:45
Kılıçdaroğlu'nun Batman'da sarf ettiği "Barışın bir parçası olacaksa genel affa evet deriz" açıklamasına Okay'dan sonra Baykal da sert tepki gösterdi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Batman'da verdiği 'genel af' mesajına partinin en yetkili ismi de karşı çıktı. CHP lideri Baykal, Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin 'yanlış' olduğunu söyledi. Af konusunu gündeme getirmenin ve buradan bir arayışa girmenin doğru olmadığını belirten Baykal, teröre karşı kararlılıkla ve sonuç alıcı bir mücadele vermenin mutlak zorunluluk olduğunu düşündüklerini kaydetti.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun Batman'da sarf ettiği "Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz." sözleri, partiyi karıştırdı. Genel Başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin 'yanlış' olduğunu söyledi. Af konusunu gündeme getirmenin ve buradan bir arayışa girmenin doğru olmadığını belirten Baykal, terörle mücadelenin ülkenin temel önceliği olduğunu, teröre karşı kararlılıkla ve sonuç alıcı bir mücadele vermenin mutlak zorunluluk olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu'nun, CHP'nin yüzde 0,3 oranında oy aldığı Batman'da yaptığı 'genel af' mesajı ters tepti. Kılıçdaroğlu'na önceki gün Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay karşı çıkmıştı. Okay, "Bu konjonktürde bir af söz konusu olmaz." demişti. Kılıçdaroğlu'nun sözlerine dün de partinin en yetkili ismi tepki gösterdi. CHP lideri Baykal, partisinin grup toplantısı çıkışında gazetecilerin Kılıçdaroğlu'nun sözlerini hatırlatması üzerine "Bu sözler yanlış sözler. Bunu gündeme getirmek ve buradan bir arayışa girmek kesinlikle doğru değildir." diye konuştu. Genel affı konuşmanın zamanı olmadığını vurgulayan Baykal, Türkiye'nin mevcut önceliğinin terörle mücadele olduğunu kaydetti. Terör örgütünün elindeki silahların tümünü teslim etmesi ve teröre tekrar başvurulmayacağı konusunda herkesin haklı bir güven duyabildiği bir noktada genel affın gündeme gelebileceğine işaret eden Baykal, şöyle konuştu: "Bu şartlar oluştuğunda, bir toplumsal barış projesi olarak af konusunun düşünülebileceğini söyledik, ben söyledim. O zaman da kullandığımız niteleme aftır. Bir toplumsal barış projesine inşallah o gün geldiğinde Türkiye'de ihtiyaç olur."

CHP lideri Baykal, parti grubundaki konuşmasında ise 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'na değindi. "Eğer Genelkurmay'da 'irtica eylem planı' diye bir plan hazırlanmışsa bunun net bir şekilde ortaya çıkması lazım." diyen Baykal, şöyle devam etti: "İmzanın atıldığı kalemin mürekkebinin cinsi ve yaşı teknik olarak belirlenebilir. Bu araştırma yapılmalıdır' deniyor. Bunlar yapıldı mı? Yapılmadı. Eğer gerçekten yapılmışsa bu öyle kolay geçiştirilemez. Eğer orada gerçekten o belge hazırlanmışsa önünü arkasını bütün boyutlarıyla ortaya çıkarmalıyız. Adaletin gereği neyse onu yapacaksınız. Dursun Çiçek o belgeyi hazırladı mı hazırlamadı mı? Hesabını vermelidir. Sadece o değil ona yardım edenler de hesabını vermelidir."

Kılıçdaroğlu'ndan geri adım: Bugünkü koşullarda af söz konusu değil

Kemal Kılıçdaroğlu, depremin oluşturduğu hasarı yerinde görmek üzere gittiği Elazığ'da af konusundaki soruları cevaplandırdı. Gelen eleştiriler üzerine af konusundaki açıklamasına izahat getiren Kılıçdaroğlu, "Bugünkü koşullarda bir genel affın olabileceği gibi bir düşünce söz konusu değil. Bugün terör var. Terör bitti mi ki biz bir affı gündeme getirmiş olalım." dedi. Kılıçdaroğlu, kendisinin 'birlikte, beraber olmanın, kardeş olmanın, sosyal projenin vazgeçilmez bir koşulu olarak af gündeme geldiği zaman bunun desteklenmesi' gerektiğini söylediğini belirtti.
Zaman

ayıp sadece
 // vatandas
Ya nasıl bır memlekette yasıyoruz arkadas ya?PKK' ya zaten af cıktı adamlar gelıp ellerı kolları serbest gezmıyor mu? Bunlar cahıl kandırılmısta ıcerde yatanlar aclıktan ıssızlıkten suc ıslemıs gırmıs ıcerı ama elıne sılah almamıs Allah affedıyor hukumet mı affetmıyor? Bunlarda gırer ıcerı bu ısler sırayla nerdesın ecevıt ama su var secım uzerı bu af cıkacak ama kım buna vesıle olucak sa bundan sonrada 30 yıl buyuk bır ıtleyı alır arkasına aynı......
26 Mart 2010 10:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler