YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de evraklar sır oldu
CHP'de evraklar sır oldu
20 Şubat 2012 07:56
CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na kayyum atanmasına neden olan süreçte ilginç gelişmeler yaşanmış.

Genel Merkez’e gönderilen evraklar teslim edildikten sonra sırra kadem basmış.  CHP eski Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer'in Genel Merkez tarafından görevden alınması ve Değer'in açtığı dava sonucu parti il yönetimine kayyum ataması ile sonuçlanan yargı süreci ile çok tartışılacak bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. BUGÜN'ün aldığı bilgiye göre, Diyarbakır 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın Genel Merkez'e yapılan tebligatıyla ilgili bazı belgeler, Yazı İşleri'ne teslim edildikten sonra kayboldu. Genel Merkez kaynakları, bu gelişmenin, davanın kayyum ataması ile sonuçlanmasında etkili olduğunu iddia etti.

TEBLİGAT YAPILDI

Muzaffer Değer'in avukatı Sıraç Anık'ın BUGÜN'e verdiği bilgiye göre ise, süreç şöyle gelişti:

Genel Merkez, Diyarbakır il dışında 6 ilçe yönetimini de görevden aldı. Genel Merkez'in tasarrufu ile görevden alınan 111 il ve ilçe yöneticisi, 7 adet dava açtı. Görevden alınanların "göreve iade, kongre gerçekleştirilmesi ve kayyum ataması" talebiyle açtıkları davanın dilekçeleri 16 Ocak 2012 itibariyle Genel Merkez'in yanı sıra Genel Merkez tarafından Diyarbakır İl'e geçici olarak atanan Muzaffer Sayın yönetimine de iletildi. Genel Merkez, ilçe yönetimlerinin açtığı 6 dava dilekçesi ile ilgili görüş bildirirken, il yönetiminin açtığı davada Genel Merkez yanıtı gerçekleşmedi.

MATKAP: BELGE FARKLILIĞI VAR

CHP'nin örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, "kayıp evrak" tartışmasıyla ilgili sorumuzu yanıtladı. Matkap, Genel Merkez giriş defterine yapılan kayıtla, Yazı İşleri'ne ulaşan belge içeriği arasında farklılıklar olduğunu, belgenin Yazı İşleri'nden sonra akibeti ile ilgili araştırmanın Genel Sekreterlik tarafından gerçekleştirildiğini, kendisinin net bilgi sahibi olmadığı belirtti.

YÖNETİCİLER BİLİYORDU

Genel Merkez'e yapılan tebligatın Yazı İşleri'ne kaydının ardından Nihat Matkap ve Bihlun Tamaylıgil'in yanı sıra Seçim ve Hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Atila Emek'e ulaştığı, Genel Merkez avukatı Saniye Barut'un da bilgi sahibi olduğu belirtildi. Diyarbakır eski Baro Başkanı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da gelişmeleri başından itibaren takip ettiği ifade edildi.

KILIÇDAROĞLU: SORUMLUYU BULUN

10 Şubat 2012'de kayyum kararının çıkmasının ardından Genel Merkez, karıştı. Parti yönetimi, kayyum kararına itiraz etti ancak 13 Şubat pazartesi günü bu itiraz da reddedildi. Genel Merkez'in atadığı geçici yönetim yok hükmünde sayıldı. Kayyum kararı ve itirazın reddinin ardından tepki gösterdiği öğrenilen Kılıçdaroğlu, yargı sürecinde ihmali bulunan yönetici ya da partililerin bulunması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu'nun sert tepkisi nedeniyle bazı genel merkez yöneticileri tebligatın Genel Merkez yerine Mersin'e yapıldığı iddiasını dile getirirken, mahkeme evraklarının Genel Merkez'de kaybolduğu iddiası da ortaya atıldı.  (Bugün)
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler