YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de derinleşen kriz
CHP'de derinleşen kriz
20 Ağustos 2013 23:21
CHP'de Anayasa krizi derinleşti. CHP'li 2 üye komisyonda karşı karşıya geldi.

Anayasa Komisyon çalışmalarında CHP'li Atilla Kart ile Rıza Türmen'in pozitif tutumuyla bir haftada önemli sayıda madde yeşil yazıldı.

Ancak Süheyl Batum'un toplantılara yeniden katılmaya başlamasıyla yeşil yazılan maddeler yeniden kızarmaya başladı. Bu durum CHP'li komisyon üyesi Süheyl Batum ile diğer CHP'liler arasında kriz çıkardı.

Batum ile Kart son toplantıda karşı karşıya geldi. İki üyenin tartışması üzerine diğer partilerin komisyon üyeleri Kart'tan yana tavır alarak Batum'u yalnız bıraktılar.

Ak Partili Mustafa Şentop başkanlığındaki toplantıda, Batum'un savunma ve yargıdaki mahkemelere Meclis'in üye seçmesi konusunda yazılan anlaşmalı maddeye itirazı üzerine tartışma yanşadı. Şentop maddelerin daha önce anlaşmalı olarak yazıldığını anımsattı. Batum ise çalışmanın taslak olduğunu ve değişebileceğini kaydetti. Batum, "Kayda geçsin diye söylüyorum. CHP'nin bu şeklide bu maddeleri kabul etmesi mümkün değil" deyince CHP'li Kart, "Grubun sözcüsü benim" diyerek itirazda bulundu. Bunun üzerine Batum, "CHP genel başkanı bile gelse CHP'nin bu ilkeleri çiğnedim deme hakkı yoktur" dedi.

CHP'li Batum, "Burada HSYK'ya Adalet Bakanı başkanlık eder deniyor. CHP buna evet demiş. Ben bunu kabul etmem" dedi. CHP'li Kart ise, "Adalet Bakanı'nın görevini kötüye kullanacağı kanaatinde değiliz. Bu yüzden kabul ettik maddeyi" dedi. Batum ise, "Kimsenin ben grup sözcüsüyüm diye bunu kabul etme yetkisi yoktur. CHP daha önceki fikrinden vazgeçmez" dedi. Toplantıda CHP'li Kart'a Ak Partili üyelerin destek verdiği görüldü.

CHP'li Batum'un basın toplantısı düzenleyerek açıklamada bulunması bekleniyor.

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler