YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP'de derin bir CHP var"
Yargı vesayetini ortadan kaldırmak için referandumda evet diyeceklerini belirten Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş,"CHP içinde derin bir CHP var, evet çıkması halinde bu zayıflayacak"dedi.
"CHP'de derin bir CHP var"
09 Eylül 2010 / 08:44 Güncelleme: 09 Eylül 2010 / 08:50

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, özellikle yargı vesayetini ortadan kaldıracak önemli adımlar içerdiği için anayasa değişiklik paketine destek olduklarına dikkat çekiyor. Kurtulmuş'a göre temmuz ayındaki kongre ve ardından gerçekleşen bazı kötü olaylar SP'nin halkoylaması sürecinde etkin bir rol oynamasının önüne geçti. Kurtulmuş, partiyle zarar veren bu olayların halkoylaması sürecinde kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyor. Kurtulmuş'un halkoylaması için ilginç bir de tespiti var: "CHP içinde derin bir CHP var ve bu derin CHP referandum sonrası zayıflayacak" diyor. Kurtulmuş'un sorularımıza verdiği cevaplar şu şekilde:

TANZİMAT SONRASI EN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

CHP baştan beri 'istemezük' cephesi oluşturarak statükoyu koruyacağına dair işaretler verdi. CHP içinde derin bir CHP var ve bu derin CHP referandum sonrası zayıflayacak. Bu değişiklik paketi Tanzimat'tan bu yana milletin önüne konulmuş en kapsamlı değişiklik paketidir. Biz bu çerçevede bizim tekliflerimizin gerisinde olmasına rağmen bu anayasa değişikliğine 'evet' dedik. Millet ilk defa bu kadar kapsamlı bir anayasa değişikliği oylayacağı ve millet vesayetçi sistemden kurtuluşu kolaylaştıracağı için referandumda 'evet' oyu kullanacağız. 'Yetmez ama evet' dedik. Bu sloganımız bütün büyük sivil toplum kuruluşları tarafından kullanıldı. Bundan da memnuniyet duyuyoruz. Şimdi 'evet' diyoruz.

MESELE AK PARTİ MESELESİ DEĞİL

Bu paketin en önemli maddelerinden biri HSYK'daki, Anayasa Mahkemesi üzerindeki değişikliklerdir. 145. madde ile askerin sivil mahkemelerde yargılanması veya sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmaması gibi konular doğru düzenlemelerdir. Özellikle muhalefetin ve bazı çevrelerin HSYK ile Anayasa Mahkemesi'nin bu kadar gürültü çıkarmasının sebebi de budur. Mevcut statükoyu en çok değiştirecek 2 madde budur. Mesele AK Parti meselesi değildir. Memleket meselesidir. Ülkenin demokratikleşmesi için önemli bir adımdır.

HSYK 28 ŞUBAT'IN BİR SONUCU

28 Şubatta özellikle yargı oligarşisi oluşturuldu. Bugün bile tartıştığımız HSYK'daki bazı tartışmaların temeli o günlere dayanır. 28 Şubat sürecinde 12 Eylül'de olduğu gibi parlamento kapatılmadı. Özellikle yargı eliyle post modern darbe yapıldı. Savcılar, hakimler otobüslere doldurularak Genelkurmay'da brifingler verildi. Yani tartışmaların kaynağında milletin oligarkları tasfiye ederek kendi anayasasını yapma isteği ve milletin egemenliğine kavuşacak olması yatıyor.

Mahkeme Lordlar Kamarası gibi

2007'de 411 oyla yapılan anayasa değişikliğinden sonra Anayasa Mahkemesi aldığı kararla maalesef TBMM'nin üzerinde bir ikinci meclis olmuştur. Yani TBMM Avam Kamarası, Anayasa Mahkemesi de Lordlar Kamarası haline dönmüştür, bir senato konumuna dönmüştür. Bunu aşmanın yolu Anayasa Meclisi oluşturmaktır. Halk tarafından seçilmiş, dar bölge tek temsilci ile

seçilmiş, seçilmiş bir anayasa komisyonu gibi çalışacak ve doğrudan doğruya A'dan Z'ye anayasayı milletin bütün temsilcileri ile yapacak yeni bir Anayasa Meclisi ve bu Anayasa Meclisi işlerini bir yılda bitirecek. Bunu referanduma götürecek ve milletimiz o referandumda topyekun yeni anayasasını yapacak. Doğru yol devrimci yol budur, radikal yol budur.

Tahmini yüzde 55 evet

Ana muhalefet partisi mitinglerde buğday, elma fiyatlarından bahsetti. Geleneksel CHP refleksini ortaya koydu. Genel af ortaya çıktı, başörtüsü ortaya çıktı. Türkiye'nin en temel sorunları en ciddi sorunları referanduma gidilirken 3 tane oy fazla çıkartmak için çerez gibi, bozuk para gibi harcandı. Açık yüreklilikte şunu söyleyeyim 'evet' oyları başlangıçta daha yüksekti. Ama işin politize edilmesi 'evet' oylarını düşürdü. Aşağı yukarı şimdiye kadarki seçimlerde oy oranlarını iyi kötü bilmiş, tahmin etmiş biri olarak yüzde 55 civarında bir 'evet' oranı çıkacağını düşünüyorum ama fark çok büyük olmayacak.

YARGITAY ÜYESİNİN 'ÖCALAN'A İHTİYAÇ VAR' İFADESİ

Bu iddialar, düşünceler doğruysa dudak uçuklatan kabul edilemeyen açıklamalardır. Biz meseleyi kişilerden uzak, sistem olarak ele almalıyız. Siyasal sistemimizi hiç kimsenin ihtilal yapmayacağı muhtıra vermeyeceği hale getirmek zorundayız. Aynı şekilde HSYK üyelerini, Anayasa Mahkemesi üyelerini hiçbir şekilde akıllarının ucundan siyasete müdahale etmeyecekleri kadar yargı oligarşisini demokrat hale getirmeliyiz. Orada millet egemenliğini esasa kılmalıyız ki hiç kimse orada o gücü kötü kullanmayı aklından geçirmemeli. Yoksa konjonktür uygun olduğunda ihtilal yaparlar.

Saadet Partisi ciddi bir süreçten geçiyor

Olaylı kongre sonrası Necmettin Erbakan'la bir görüşmeniz olmuştu. Ne konuştunuz Erbakan'la?

Bize kalsın o görüşme. Erbakan'la biz dün görüştük, bugün de yarın da görüşeceğiz. Parti ciddi bir süreçten geçiyor. Bizim amacımız seçilen genel başkan, seçilmiş Genel İdare Kurulu Üyeleri olarak bu partinin birlik ve bütünlüğünü temin etmek ve parti içi meseleleri bir kenara bırakarak bu partiyi iktidarın merkezi haline getirmektir. Bu yönde gayret sarf ediyoruz. Bu iç meseleler elbet önemlidir bunları aşıyoruz.

Uzlaşıda halkoylamasının da etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Hayır. Bunun etkisi olduğunu söylemek doğru olmaz. Ama sonuçta Erbakan bu bürokratik oligarşiden en çok çekmiş biri olarak böyle bir kampanyada 'hayır' diyemez. Sürekli partileri kapatılmış sürekli mahkemeler karşısında kontrol altına alınmaya çalışılmış çok çekmiştir. Şu anda yaşayan siyasetçiler arasında en çok çekenidir. (Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler