YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP'de çok sayıda Türkiye Komünist Partililer ve Dev-Genç'liler var"
"CHP'de çok sayıda Türkiye Komünist Partililer ve Dev-Genç'liler var"
"CHP'de çok sayıda Türkiye Komünist Partililer ve Dev-Genç'liler var"
24 Şubat 2009 / 12:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Çarşaf ve Kur'an kursu açılımlarının ardından arsa rantı ve aday listesi tartışmaları ile gündemden düşmeyen CHP'de ilginç bir 'Atatürkçülük tartışması'nın yaşandığı ortaya çıktı.


Sağ partileri Atatürk ilkelerinden uzaklaşmakla suçlayan CHP, kendi milletvekilini 'Kemalist' olduğu gerekçesiyle dışlamış. 5 yıl önceki tartışmanın kahramanı eski milletvekili Atilla Başoğlu. 3 Kasım seçimlerinde Adana milletvekili olarak CHP listesinden Meclis'e giren Başoğlu, daha sonra partisiyle anlaşamayarak istifa etti. Başoğlu'nun yeni adresi AK Parti oldu. Başoğlu, kendisini istifaya sürükleyen süreci Zaman'a anlattı. Hayatının her döneminde Mustafa Kemal Atatürk'e hayran olduğunu, onun ilkelerine bağlı bir şekilde yetiştiğini söyleyen Başoğlu, partiyi yöneten kadroların bu konuda samimi olmadığını vurguluyor.


Atilla Başoğlu, yaşadığı hayal kırıklığını şöyle dile getiriyor: "CHP'den kopmamın en önemli sebeplerinden birisi Atatürk'e bakıştır. Partinin önde gelen isimlerinden birisi benim adım geçince, 'Bırakın şu pis Kemalist'i' demiş. Bunu arkadaşlarım geldi aktardı. Tabii, duyunca çok üzüldüm. Zaten, CHP'de çok sayıda marjinal sol gruplardan gelen insanlar var. Türkiye Komünist Partililer (TKP), Dev-Genç'liler mevcut. Marksist kültürle, eylemlerle yetişmişler. Parti yönetiminde Marksistler olunca CHP merkez partisi, halkın partisi olamıyor. Onlar Atatürkçü değil, Atatürkçü gibi görünüyorlar." Kamuoyuna sunulan görüntü ile gerçeklerin farklı olduğuna işaret eden Atilla Başoğlu, AK Parti'yi Mustafa Kemal Atatürk'e olan bağlılıkta daha samimi bulduğunu ifade ediyor. Başoğlu, "AK Parti'de daha samimi Atatürkçü arkadaşlar var." diyor.


Baykal, Sevigen'i 'şatafatlı düğün' konusunda uyarmış


Atilla Başoğlu, arsa rantı iddiaları sebebiyle partideki görevlerinden istifa eden CHP'li Mehmet Sevigen'le ilgili bir hatırasını da aktardı. Mehmet Sevigen, Eylül 2003'te oğlunu sünnet ettirdi. Şatafatlı düğün öncesinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sağ kolu Sevigen'i milletvekillerinin duyacağı bir şekilde uyarmış.


Deniz Baykal, şöyle demiş: "Mehmetçiğim, biz sosyal demokrat bir partiyiz. Sen de bu partinin önemli bir ismisin. Bizim maddî gücümüz böyle şaşaalı bir sünnet yapmaya yetmez. O yüzden sünnet düğününde mikrofonu eline al, isimlerini vererek maddî yardımda bulunan arkadaşlarına teşekkür et." Başoğlu, bu sözlerin ardından Sevigen'in arkadaşlarına teşekkür eden bir konuşma yaptığını kaydediyor.


Mehmet Sevigen'in oğlunun sünnet düğünü Polat Otel'de yapılmış ve bine yakın davetli katılmıştı. Görkemli düğünde, Mehmet Ali Erbil, Ebru Gündeş, İzzet Yıldızhan gibi sanatçılar sahne almıştı. CHP lideri Baykal, Sevigen'in oğlunun kirveliğini yapmıştı.


Zaman/Ömer Şahin

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler