YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de çifte şok
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi partilerinden istifa etti. Hamdi Sedefçi DSP'ye geçeceğini açıkladı.
CHP'de çifte şok
10 Şubat 2014 / 13:52 Güncelleme: 10 Şubat 2014 / 15:11

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, partisinden istifa etti. Dibek'in istifasıyla birlikte CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 133'e düştü. 

Hamdi Sedefçi DSP'ye geçiyor 

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi, aday gösterilmemesi üzerine partisinden istifa ederek DSP'’ye geçeceğini açıkladı.

Partisinin Edirne’'den aday gösterdiği milletvekili Recep Gürkan'’a ‘Brütüs’ benzetmesi yapan Sedefçi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’'nun kendisini aday süresince kandırdığını öne sürdü.

Edirne'’de 3'’ü art arda 4 dönemdir belediye başkanlığı yapan Hamdi Sedefçi, belediye meclis salonunda basın toplantısı düzenleyerek adaylık sürecini değerlendirdi.

Belediye çalışanlarıyla bazı parti üyelerinin de izlediği toplantıda 30 yıldır siyaset yaptığı CHP’'den üzülerek istifa ettiğini açıklayan Sedefçi, DSP’'den aday olarak Edirne’'de ‘devrim’ yapacaklarını ifade etti.

Yılanlık yaparak beni hançerledi

Sedefçi, "Bildiğiniz gibi 9 aydır bir seçim süreci yaşıyoruz. Partimizin genel merkezi aldığı kararla anketle aday belirleneceğini açıklamıştı. Yedi arkadaşımız adaylık başvurusu yaptı. Hayattaki en büyük şey güvendir, koca CHP'’nin Genel Başkanı, genel merkezi insanlara yalan söyleme hakkına sahip olduğunu düşünebilir misiniz?

Resmen CHP'’nin genel merkezi, başkanı Edirne’'de anket yaparak aday belirleneceğini ifade ettiler. Tam 9 ay aday adayı arkadaşlarımızla 9 doğurduk. Resmen Edirne halkıyla alay ettiler. Recep Gürkan vekilimiz her yerde ‘benim adayım Hamdi Sedefçi’ diye açıkladı. Benimle beraber vekilimiz genel başkana 3 kez gittiğimizde, ‘benim adayım Hamdi Sedefçi’ dedi.

Genel Başkan 3’'üncüde bana aday sensin mesajı verdi. Bir insanın Brütüs olma şansı var mı? Yılanlık yaparak beni hançerlemiştir. En yakınındaki insan, dün emek verdiğiniz vekil olması için emek verdiğiniz, bana ‘sen namusumsun’ diyerek evladının üzerine yemin etti. Recep Gürkan, Gürsel Tekinle beraber son 5-6 gün genel başkana kulisler yaparak kumpas kurdular" dedi.

"Kardeş partiye gidiyorum"

DSP'’den aday olarak seçime katılacağını ifade eden Sedefçi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Edirne’'yi 30 Mart akşamı maviye boyayacağız. Genel başkan utansın, Edirne’'de onlara demokrasi dersi, erdemliğin dersi verilecek. Benim halkım vefasızlığı, ihaneti affetmez. Bugün itibariyle CHP'’den istifa ediyorum. Cuma gününe kadar arkadaşlarımızla görüşeceğim. Akşam beni DSP Genel Başkanı Masum Türkler aradı. Onunla görüştüm, partiye davet ettiler. Biraz önce DP Genel Başkanı'yla görüştüm, onlarla da görüştüm. Ben üzülerek CHP’'den istifa ederek yıllarca emek verdiğim, yuvam dediğim Cumhuriyet’in kurusu olan partiden istifa etmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Şimdi kardeş partiye gidiyorum, yeni bir ekip kurarak demokratları yanıma alarak, yeni bir ulaşımla ‘bismillah’ demeyi düşünüyorum"

CHP MYK, Edirne’'de 3’ü art arda 4 dönem belediye başkanlığı yapan Hamdi Sedefçi yerine milletvekili Recep Gürkan’ı 30 Mart yerel seçimleri için belediye başkan adayı olarak göstermişti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler