YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de büyük şok: 42 ilde olmayacaklardı!
PM toplantısı öncesi bir şirkette seçim analizi yaptıran CHP'’ye şok tespit. CHP, 2011 genel seçimlerine göre kıyaslandığında birçok ilde milletvekili çıkaramayacaktı.
CHP'de büyük şok: 42 ilde olmayacaklardı!
14 Nisan 2014 / 11:20 Güncelleme: 14 Nisan 2014 / 11:30

Yerel seçimlerde aldığı sonuçlarla hayal kırıklığı yaşayan ana muhalefet partisi CHP'de yapılan seçim analizlerinde de birbirinden çarpıcı tespitler ortaya çıkmaya başladı.

18 Nisan'daki Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde profesyonel bir şirketten iller bazında seçim analizi alarak sonuçları değerlendiren CHP'de şok bir tespit ortaya çıktı.

Başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm kurmayların keyfini kaçıran tespite göre; eğer 30 Mart bir genel seçim olsaydı CHP'nin hiç milletvekili çıkaramadığı il sayısı 42'ye yükselecekti. CHP; böylece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye partisi değil" söylemine de adeta haklılık kazandırmış olacaktı.

12 Haziran 2011 genel seçim sonuçlarına göre toplam 33 ilde vekil çıkaramayan CHP'de 30 Mart yerel seçiminde ise projeksiyonu bu 33 ile Afyon, Isparta, Konya, Kahramanmaraş, Niğde, Sakarya, Sivas, Sinop ve Bartın'ın da eklendiğini gösteriyor.

Ayrıca 2011'de iki milletvekili çıkardığı Samsun, Manisa ve Tunceli'de ise vekil sayısını bire düşürecekti.

Sayı artıyor, temsil düşüyor

Genel seçim olsa 2011'e göre aslında milletvekili sayısını 135'ten 141'e yükseltecek olan CHP'nin, siyasi temsilde ise sadece "sahillere ve metropollere" sıkışması, "Parti ülkenin iç bölgelerinde, orta yerlerinde yıllardır kurumaya devam eden bir ağaç gibi. Buna önlem bulunmadan Türkiye partisi olma iddiası da havada kalıyor" yorumlarına yol açıyor.

Dört bölgede tutunamıyor

30 Mart seçim sonuçlarına göre başta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Ordu gibi bazı metropol kentlerde oyunu artıran, bazı sahil belediye noktalarında gücünü koruyan, Trakya bölgesinde ise oyunu azaltmasına karşın başkanlık koltuklarını elde tutmayı sürdüren CHP başta tüm Karadeniz bölgeleri, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da ise oy kaybına uğradı.

2011'de vekil çıkaramayan 33 il 

Ağrı, Aksaray, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Gümüşhane, Hakkari, Elazığ, Erzurum, Diyarbakır, Düzce, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Yozgat.

 

AKŞAM

00:58
 // erdak
eskisehirde de sonkez 85 yasindaki büyükersen sempatisi eger 90 yasinda aday olmazsa eskisehirde sonkez chp . dahada zor alir....
15 Nisan 2014 00:58
Kıliçtaroglu
 // Daima hizmat Daima Millet
Bunlar Muhalefetten kıyamete kadar kurtulamayacaklar,bence chp ismi değişsin gkp (Günü kurtarma partisi olsun) boş boş konuşuyorlar laf olsun torba dolsun şimdi birde kankaları var malum aym başkanı ne var ne yok götürüyorlar ya oraya başka yaptıkları bişey yok.....
14 Nisan 2014 Pazartesi 13:08
12:12
 // PLAJ PARTİSİ
Chp, artık otel motel işine girsin. Siyaset bunların işi değil....
14 Nisan 2014 12:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler