YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de büyük Sarıgül krizi
CHP'de yaşanan başkan adaylarını belirleme sürecindeki krizin ardından şimdi de meclis üyeliklerine sıçradı.
CHP'de büyük Sarıgül krizi
15 Şubat 2014 / 23:30 Güncelleme: 16 Şubat 2014 / 11:01

CHP'de birçok il ve ilçede adayların belirlenmesinin ardından gözler belediye meclis üyeliklerine çevrildi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde listenin yapılmasının örgüte ve adaya bırakılması partide yeni bir tartışma başlattı.

Son kararı MYK verecek

CHP'den örgütlere gönderilen genelgede, belediye meclis üyeliklerine ilişkin düzenlemeler anlatıldı. Örgütlerden bugün saat 17:00'ye kadar belediye meclis üye adaylarını göndermeleri ve liste yaşpılırken il başkanı ilçe başkanı büyükşehir belediye başkan adayı ilçe başkan adayının ortak kanaatiyle yapılması istendi. İstanbul, İzmir'de tüm ilçeler, Ankara'da, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut ilçelerinde örgütün ve başkan adayının ortak liste yaparak bugün CHP Genel merkezine ulaştırmasi gerekiyor. Listelerde son kararı MYK verecek. Daha önce yapılan ön seçimlerde sıralamaya girenler çift sıralar yerleştirilecek. Tek sıralar ise örgütten gelen listeye göre yapılacak. Ancak MYK değişiklik de yapabilecek.

Sarıgül liste yapacak tartışması

İstanbul'daki belediye meclis üyelikleri listesinde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün etkin olacağı da CHP örgütünde konuşulmaya başlandı. Genel merkeze gelen ve buna tepki gösteren çok sayıda partiliyi parti yöneticileri sakinleştirdi. İstanbul'da da İl Yönetimi Genel Merkez'e dilekçe yazarak, "CHP Genel Merkezi, belediye meclis üyeliklerinin dengeli bir şekilde yazılması için müdahale etsin' çağrısı yaptı. Parti yönetimi ise listenin örgüt ve adaylarla ortak yapılacağını listenin "CHP'nin listesi olacağı Sarıgül'ün listesi olmayacağı" mesajını partililere verdikleri ifade edildi. Listelerin yarın ve pazartesi günü netleşmesi ve salı günü YSK'ya verilmesi bekleniyor.

Öte yandan Doğu ve güneydoğu'nun bazı ilçelerinde aday bulamayan CHP, bu ilçelerde kadın ve genç adaylarla seçime girmeye de hazırlanıyor.

01:22
 // erdal san
rant gozlerini döndürdü firsatcilarin chp li olsam oyumu ak partiye veririm....
16 Şubat 2014 01:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler