YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de büyük çatlak!
Star'a konuşan CHP İstanbul Mileltvekili Nur Serter, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili “Çok telefon alıyorum. İnsanlar feryat içinde” dedi.
CHP'de büyük çatlak!
18 Haziran 2014 / 08:18 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 08:33

CHP ile MHP’nin “Çatı Aday” olarak duyurduğu Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na en büyük tepkiyi gösteren CHP İstanbul Milletvekili Prof. Nur Serter, STAR’a konuştu.

İtiraz edenler Baykal öncülüğünde toplandı

İhsanoğlu’nu İstanbul Üniversitesi’nden tanıyan Serter, “Çok telefon alıyorum. İnsanlar feryat içinde” dedi.

İki ayda adını öğrenemeyiz

İhsanoğlu’na itirazının CHP profiline uymaması olduğunu anlatan Prof. Nur Serter, “Muhalefetin böyle bir aday çıkartarak mücadele sürecine girmesini, CHP ile benimseyemedim.Önümüzdeki günlerde, taban tepkisini göreceğiz. Ama çok sayıda tepki var. Çok telefon alıyorum. İnsanlar feryat içindeler. Tepki ne boyutta ne kadar  devam eder, ne sonuç alırız zaman içinde göreceğiz. İnsanlar kendi kararlarında özgürlerdir” diye konuştu. Prof. Serter, şöyle konuştu: “CHP’yi yönetenlerin, CHP’de üstlenmiş oldukları görevler zamanla sınırlı. CHP tabanının kendi duruşunda değişiklik yapacağını düşünmüyorum. Şu yanılgıya düşülmemesi lazım. Şu soru da sorulmalıydı. İhsanoğlu, AKP ile ters düşmemiş olsaydı acaba aday olur muydu? Siyaseti yaparken çok yönlü düşünüp karar almak lazım. Bu işler keyfi değildir. Bir partinin başına gelince, o partiyi kendi görüşünüze göre yeniden dizayn edemezsiniz.”

İhsanoğlu’nun adaylığına CHP Antalya vekilleri de sert tepki gösterdi. Osman Kaptan, “Bu çatı adayının iki ayda ismini ezberleyemezler. Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ı siyaset sahnesinden uzaklaştırmak için elinden geleni yapıyor” dedi. Gürkut Acar ise yaşadığı ruh halini ‘şaşkınlık’ olarak nitelendirdi. Arif Bulut da “Herkesin yaşadığı ilk şoku ben de yaşadım. Bu kadar alakasız bir aday beklemiyordum. 1 Nisan olsa ‘1 Nisan şakası’ diyeceğim. CHP’yi geri dönülmez uçuruma itiyorlar, hançerliyorlar gibi” dedi.

‘Başka aday için geç değil’

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise aday belirleme yöntemini eleştirdi. Yeni aday için geç olmadığını savunan Cihaner, “Yönetim birimlerinin belirleyeceği aday için çok geç değil” dedi. Oy kayması uyarısında da bulunan Cihaner “Gezi’de ortaya çıkan genç siyasallaşmayı kaybederiz” uyarısı yaptı.

Bildiri hazırlığındalar

CHP’nin MHP ile birlikte cumhurbaşkanlığına çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu belirlemesine parti içinden tepkiler büyüyor. Tepkiler dünkü grup toplantısına da yansıdı. Deniz Baykal ve ekibinin de aralarında bulunduğu çok sayıda CHP milletvekili grup toplantısı yapılırken Meclis içinde ayrı bir toplantı yaptı. 20’ye yakın milletvekilinin adaylığa tepki için yazılı bir metin hazırlığı içinde olduğu belirtilirken, Baykal’ın 20 imza ile aday gösterilmesine yönelik olası bir girişime ise sıcak bakmadığı öğrenildi. Söz konusu milletvekillerinin bu çerçevede bir bildiri hazırlığı içinde olduğu da belirtildi. Bazı vekillerin Baykal’ı aday gösterebileceği de iddia ediliyor.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler