YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’de beklenmedik kriz
Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK'da görevlendirdiği Hurşit Güneş ve Sencer Ayata'nın akraba olması tüzüğe aykırı bulundu.
CHP’de beklenmedik kriz
11 Aralık 2010 / 07:52 Güncelleme: 11 Aralık 2010 / 07:53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eski Genel Sekreter Önder Sav ve ekibini tasfiyesinin ardından oluşturduğu yeni Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) tüzüğe aykırı oluştuğu iddia edildi. MYK'da, İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alan Hurşit Güneş ile Ar-Ge, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata akraba çıktı. Ayata, Güneş'in ablası Prof. Ayşe Güneş Ayata ile evli.

Kulislerde, bu durumun tüzüğe aykırı olduğu iddiası konuşuluyor. Tüzüğün, il ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerine ilişkin maddelerine göre, "ikinci dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile karı-koca" aynı kurulda bulunamıyor. Bu hükmün MYK üyeliği için de yorumlanacağı iddiası, partinin hukukçuları arasında tartışma yarattı.

AÇIK HÜKÜM YOK

Tartışma, bir süredir parti içinde de sürüyor. Partinin bazı hukukçu milletvekilleri, MYK için açık hüküm bulunmadığını, il ve ilçe yönetim kurulu üyelikleri için geçerli hükmün MYK için de yorumlanabileceğine dikkat çekiyor. Bazı milletvekilleri ise "akrabalık kriterinin" MYK için yorumlanamayacağını, ancak konunun tartışmalı olduğuna işaret ediyor.

TERCİH GENEL BAŞKAN'IN

Genel Merkez ise tüzüğe aykırılık iddiasını reddediyor. Ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yeni MYK'da iki isme birden yer vermeyeceği, tercih yapacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun tercihini, Ayata'dan yana kullanacağı da belirtiliyor.

İSİM BULMADA ZORLANMIŞTI

CHP'de oluşan bu tabloya, PM'deki Kılıçdaroğlu aleyhine tablonun neden olduğu ifade edildi. Önder Sav ve ekibinin tasfiyesi ile sonuçlanan olağanüstü PM'nin gerçekleştiği gün Kılıçdaroğlu, yeni MYK oluşturmak için isim bulmakta zorlanmıştı. 80 kişilik PM içinden belirleyebildiği 13 isimden üç kişi listeden çıkmış, teklif götürdüğü bazı isimler de, Kılıçdaroğlu'nu reddetmişti.

SONRADAN FARK ETTİ

Kılıçdaroğlu'nun, zorlanarak çıkardığı 13 isim içindeki akrabalık durumunu sonradan fark ettiği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile olağanüstü kurultay sürecine girildiğine dikkat çekilirken, tüzüğe aykırı olup olmadığı tartışmalı olan bu durumun, kurultayda ortadan kalkacağı belirtildi.

Yakın akraba olmalarına rağmen araları iyi değil

Eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş'in oğlu Hurşit Güneş'in ablası Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, Prof. Sencer Ayata'nın eşi. Hurşit Güneş ile Ayata'nın akrabalığa rağmen arasının iyi olmadığı iddia ediliyor. Ayata'nın adı CHP'nin türban raporu ile gündeme geldi. Ayata, üniversitelerde yaşanan sorunla ilgili çerçeve rapor niteliğinde bilgi notu hazırlayarak Kılıçdaroğlu'na iletti, ancak rapor haline getirilemediği için kamuoyuna açıklanmadı.

Halef-selef zirvesi bugün TBMM'de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal ve Önder Sav arasında kurultay öncesi yapılması beklenen görüşme bugün gerçekleşiyor. Baykal, buluşmanın hafta içi gerçekleşmesini bekliyordu. Kurultay sürecinin medyada çok fazla yer almasından rahatsız olan, bu nedenle buluşmayı yeni iddiaların önünü kesmek için "mümkün olduğunca geciktiren" Kılıçdaroğlu ise gelecek hafta için planlama yapıyordu.

Randevu talebinin gecikmesinin Baykal cephesinde rahatsızlığa sebep olduğunun kamuoyuna yansıması üzerine Kılıçdaroğlu, dün randevu talebini iletti. Görüşme bugün saat 12.00'de Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki odasında yapılacak. Kılıçdaroğlu, Baykal'dan sonra Sav'la bir araya gelecek.

PM'YE GENÇ İSİMLER

Bu arada, Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "genç milletvekili" açıklamasına benzer hazırlık içinde. CHP liderinin 80 kişilik PM'de 30-35 yaş arası yeni isimlere yer vereceği, bu isimlerin büyük bölümünün de kadın ve gençlerden oluşacağı belirtildi. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler