YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de 3 dönem sırrı
CHP'de 3 dönem sırrı
23 Haziran 2011 08:54
CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurultayda vediği sözü yerine getirmek için harekete geçti. Hazırlanan yeni tüzük taslağına göre genel başkan, milletvekilleri ve belediye başkanlıkları sürelerine 3 dönem sınırlaması getirilecek.

CHP’nin genel seçim sonucunda aldığı yüzde 26’lık oy oranını gerekçe göstererek, tekrar sahaya inen parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay çağrısı tartışılırken, yeni CHP yönetimi de meydanı boş bırakmamak için tüzük değişikliği çalışmalarına hız verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki kurultay’da verdiği ‘parti içi demokrasiyi sağlayacak daha özgürlükçü bir tüzük’ sözünü yerine getirmek için hazırlanan yeni tüzüğe ilişkin öntaslaklarda çok radikal bazı değişiklikler dikkat çekiyor.

Genel başkan, milletvekilleri ve belediye başkanlarının görev sürelerinde 3 dönem sınırlaması, milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi, Parti Meclisi seçimlerinde çarşaf liste zorunluluğunun getirilmesi, parti liderliği için mevcut tüzükte yer alan yüzde 20 imza şartının kaldırılması ilk göze çarpan değişiklikler...

Sözünü tutuyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini lider koltuğuna oturtan kurultayda verdiği ‘parti içi demokrasiyi getirecek özgürlükçü tüzük’ sözünü tutmak için düğmeye bastı. Muhalifler, partinin genel seçimde aldığı yüzde 26’lık oy oranını gerekçe göstererek, Parti Meclisi’nin değiştirilmesi istemiyle kurultay çağrılarını sürdürürken, Genel Merkez’de yeni tüzük çalışmaları için harekete geçildi.

CHP yönetiminin, önce Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözü yerine getirmek için tüzük kurultayını toplamak, ardından da olağan kurultaya gitmek için hazırlıklara başladığı belirtildi. Taslak metinleri hazırlanmaya başlanan yeni tüzükte önseçim, isteyen tüm delegelerin liderlik koltuğuna talip olabilmesi, görev süresinde sınırlama, başarısız örgüte yol verme gibi çok sayıda radikal değişiklik bulunuyor.

Yeni tüzük taslağında en dikkat çeken değişiklik yöneticilerin görev süreleriyle ilgili olacak. AKP’nin tüzüğünde olduğu gibi, genel başkan, milletvekilleri ve belediye başkanlarının görev sürelerinde 3 dönem sınırlaması olacak. Ancak üç dönem sınırlamasına karar verilirse bunun geçmiş dönemleri kapsayıp kapsamayacağı henüz belli değil.

Sıfırcılar mercek altında

Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün başkanlığını yaptığı MYK toplantısında, ‘seçim sonrası partiyi hedef alan ve yıpratma amaçlı açıklamalarda bulunan’ isimlerin tek tek belirlenmesi talimatını verdi. Bu talimat üzerine Genel Sekreterlik’in inceleme başlattığı öğrenildi. 12 Haziran seçimlerinde en az bir görevlisi olduğu halde CHP’nin sıfır oy aldığı yaklaşık 3 bin 600 sandık için de inceleme başlatıldı. MYK’da, sıfır çekilen bu bölgelerdeki üyeliklerin yeniden gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

Artık blok liste olmayacak

CHP’nin yeni tüzük taslağına göre bazı yenilikler şöyle:

İmzayla adaylık şartı kalkacak

Genel başkan adaylığı için şart koşulan delegelerin yüzde 20 imzası zorunluluğu kaldırılacak. Delegeler içinde isteyen herkes, CHP’de liderliğe aday olabilecek.

Önseçim kriteri

Milletvekilli adayları 81 ilde de önseçimle belirlenecek. Merkezden aday belirleme dönemi tarihe karışacak.

PM ve MYK’da daralma

Tüzük değişikliğiyle, parti yönetiminde de daralmaya gidilecek. 80 kişilik Parti Meclis’i 40’a, genel başkan ile birlikte 18 kişiden oluşan MYK da 15’e indirilecek.

Performans kriterleri

Örgüt için performans kriteri getirilecek. Seçimlerde başarısız olduğu tespit edilen teşkilat tüzük gereği düşecek.

PM çarşaf listeyle seçilecek

Kurultaylarda Parti Meclisi seçimlerinde blok liste uygulaması kaldırılacak. PM, yeni tüzük değişikliğiyle birlikte çarşaf liste yöntemiyle belirlenecek.

Yetki tabana yayılacak

Genel merkezin elindeki yetki tabana yayılacak. Genel başkan ve yardımcılarının yetkileri azaltılacak.

Radikal

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler