YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de 200 kişi istifa etti!
CHP'de sular durulmuyor. Aydın'da CHP'liler CHP Aydın il binasını işgal ederken, Edirne'de ise istifa ederek DSP'ye geçtiler.
CHP'de 200 kişi istifa etti!
11 Şubat 2014 / 18:00 Güncelleme: 11 Şubat 2014 / 18:20

CHP Genel Merkezi’nin mevcut Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı’yı adaylıktan çekmesinin ardından CHP Aydın il binasını işgal eden kalabalık, binaya Kamacı’nın posterlerini astı.Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı’nın MYK ve PM kararı ile 9 Şubat Pazar günü CHP Didim Belediye Başkan Adaylığının geri çektirilmesine tepki çığ gibi büyüyor. Pazar günü akşam saatlerinden itibaren ilçede yürütülen tepki eylemleri bugün il merkezine taşındı. Otobüs ve özel araçlarıyla Aydın’a gelen kalabalık önce Aydın sokaklarında slogan atarak yürürken ardından CHP il binası önünde basın açıklaması yaptı.

Pankartın sökülmesi ortamı gerdi

Parti binası önünde toplanan bin 500 kişiyi parti binasından el sallayarak İl Başkanı Barkan Kalınomuz karşılarken, grubun içinden bazı kişiler parti binasına çıktı. Zorla parti binasına giren grup, partinin balkonlarına Mümin Kamacı’nın posterlerini astı. Binanın çatısında asılı dev Özlem Çerçioğlu pankartını sökmek isteyen grup ile parti binasında bulunan partililer arasında kısa süreli gerilim yaşandı. Binanın çatısındaki partililer Özlem Çerçioğlu’nun pankartını sökerek aşağıya attı. Binanın alt katlarında bulunan diğer bir grup partili tarafından yakalanan pankart binaya tekrar asıldı.

CHP İlçe Başkanı Şavgu Aydın’ın yönetim kurulu üyeleriyle birlikte görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da bulunduğunu belirten CHP Didim İlçe Başkan Yardımcısı Okan Kılınç, Mümin Kamacı’nın sahipsiz olmadığını Ankara’ya haykırmak için Aydın’a geldiklerini söyledi. Kamacı’nın 10 yıldır Didim’de CHP bayrağını dalgalandırdığını savunan Kılınç, şöyle konuştu: “İş çevresi ve yakın çevresi dışında Didim’de hiç kimsenin tanımadığı, partiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir ismin zorla ve baskıyla bize başkan adayı olarak lanse edilmesini kabul etmiyoruz. Belediye başkanımızın arkasında dimdik durduğumuzu göstermeye geldik. Didim güçlü bir örgüttür. Asla masa başında uyutulamaz ve kandırılamaz.”

CHP Genel Merkezi’ni aldıkları karardan dönmeye davet eden Kılınç, bu akşam otobüslerle Ankara’ya giderek CHP Genel Merkezi önünde eylem yapacaklarını duyurdu. Mümin Kamacı’nın 30 Mart seçimlerinde mutlaka oy pusulasında yer alacağını anımsatan Kılınç, daha önceki seçimlerde olduğu gibi Didim’de yine Kamacı’yı kazandıracaklarını öne sürdü.

“Kaos var”

CHP Didim İlçe Başkan Yardımcısı Okan Kılınç, basın açıklamasının ardından istifa eden bin üyenin dilekçelerini İl Başkanı Barkan Kalınomuz’a iletti. İl Başkanı Kalınomuz da, yaşanan sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Ön seçim yapılması gerektiğini daha önce genel merkeze bildirdiklerini fakat bunun kabul görmediğini açıklayan Barkan Kalınomuz, “Maalesef Didim’de böyle bir kaos var, sıkıntı var. Bu sıkıntıyı aşmak zorundayız. Arkadaşlarımızla oturup konuşacağız” diye konuştu.

Edirne'de CHP'li 200 kişi istifa ederek DSP'ye geçti

Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Küplü Beldesi Belediye Başkanı Raif Taşkın, 2 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı ve 200 CHP üyesi partilerinden istifa ederek Demokratik Sol Parti’ye (DSP) geçtiler.

Edirne'de CHP'de yaşanan aday krizinin ardından istifalar artıyor. CHP'den Küplü Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmediği için istifa edeceğini açıklayan Küplü Belediye Başkanı Raif Taşkın ile birlikte CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları Hasan Can, Ali Ege ve 200 partili parti üyeliklerinden istifa etti. Küplü Belediyesi'nde toplanan Başkan Taşkın, İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları ve 200 partili istifa dilekçelerini imzalayarak DSP'ye geçeceklerini açıkladı.

"İdam kararı verildiğinde bile mahkumun son sözü sorulur"

Küplü Belediyesi toplantı salonunda basın açıklaması yapan Başkan Raif Taşkın, bir karar verilirken insanın öz geçmişinin araştırıldığını ifade ederek "Bir mahkuma idam kararı verildiğinde bile mahkumun son arzusu sorulur. Bize onu bile sormadılar. Dün Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi CHP’den istifa ederek DSP’ye geçti. Şimdi biz de istifa ederek DSP’ye geçiyoruz, Brütüs gibi olduk. Aday sonuçlarının açıklanması için 9 ay bekledik. 9 ay bir bebeğin başlangıcı ile dünyaya geldiği süre kadardır" dedi.

"Bir insana bu kadar zulüm edilir mi?" diye soran Taşkın, "Cumhuriyet Halk Partisi bir çınardır, kalıcıdır. Partinin eski genel başkanlarının hepsi gitmiştir, ama Cumhuriyet Halk Partisi ayaktadır. Biz Türk Cumhuriyeti'nin milletlerle kurulduğunu, sınıf ayrımı yapılmadığını söylüyoruz. Siyasi hayatıma 40 yılımı verdim. Demek ki karşılığı da istifa dilekçesiymiş. Siyaset akademisinde 25 yılını veren insanlara plaket verilir, 40 yıl hizmet ettiğimize de istifa dilekçesi verdiler" diye konuştu.

"DSP’ye geçme kararı aldık"

Taşkın, partideki arkadaşları ile görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, "Görüşmelerimizde izleyeceğimiz yol nedir diye düşündük. Dün de Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin istifası nedeniyle Hamdi Bey’i ziyarete gittim. Aldığımız kararla Hamdi Bey ve ben DSP yolunda ilerleyeceğiz, DSP ile birlikte hareket edeceğiz. DSP Genel Başkanımız Masum Türker, Cuma günü Hamdi Başkan ile beni Ankara’ya davet ettiler. 31 Mart Pazartesi günü mazbatayı aldığımızda bu mazbatayı CHP’de şu anda yönetici olan arkadaşlara basının önünde hediye edeceğiz" dedi.

İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı Hasan Can ise, "Ben siyaset hayatıma CHP saflarında başladım. Arkadaşlar bizleri İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı yaptılar ama soruşturmaya bile almadılar. Ben de Başkanımız ile beraber DSP’den aday olmaya karar verdim" ifadelerini kaydetti.İstifa eden Belediye Başkanı Raif Taşkın, İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayları Hasan Can, Ali Ege ve 200 üye, Küplü Belediyesi önünde birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirdiler.

Bir istifa daha!

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan noter aracılığı ile CHP'den istafa ettiğin ilişkin dilekçesini genel merkeze gönderdiğini basın toplantısı ile açıkladı.

Başkan Çağlayan, başka bir partiden aday olmasının şu an için sözkonusu olmadığını kaydederek, "Diğer partilerden veya DSP'den adaylık konusunda henüz bir açıklama yapamam. Şu an öyle bir olay yok. O yönde bana baskılar var aslında ama ben 'Tamam' demiş değilim. Böyle bir kararı tek başıma almam. 'Ben kızdım, aday yanlış, başka partiye gidiyorum' diyemem. İnşallah böyle bir değerlendirme yapmadan parti kararını değiştirir. İstifamın en önemli amacı milletvekilimiz Turgut Dibek'in istifasına destek vermek. Burada ki tepkileri nazara alarak parti meclisini toplayabilirler. Tekrar bizi aday gösterebilirler. Cumhuriyet Halk Partisi'nden tekrar aday olmaktan mutsuz olmam' dedi. Cavit Çağlayan, istifa açıklamasının ardından, belediye binası önünde toplanan ve kendisine destek veren personel ile partililere de hitaben bir konuşma yaptı.

'Atama yanlış'

Partinin yapmış olduğu atamayı yanlış bulduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu; 'Genel merkezin atamalar konusunda yayınladığı usuller vardır. Milletvekilleri atanmayacak. Hele hele partili olan belediyelerde kesinlikle milletvekilleri atanmayacak. Mevcut başkanlarda özel bir sorun yoksa mevcut başkanlarla devam edeceğiz. Şimdi bunlardan hangisine uyuldu?'

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından 30 Mart yerel seçimleri için mevcut belediye başkanı Cavit Çağlayan yerine milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu'nu aday gösterdi.

 

İHA

19:05
 // Oktay D gezer
Daha yerel secimlerde partide bu kadar çatlak olursa genel secimlerde bunlar karpuz gibi ortadan çatirr diye çatlayacaktir!Bu sesler onun işaretidir!!'...
11 Şubat 2014 19:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler