YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de 2. Dersim isyanı
İkinci Dersim krizi CHP'yi karıştırdı. 11 milletvekili parti yönetimini, Aygün’ün sözlerine sessiz kalmakla suçladı...
CHP'de 2. Dersim isyanı
17 Kasım 2011 / 07:56 Güncelleme: 17 Kasım 2011 / 08:02

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Dersim’de 1938’de yaşananların sorumlusu devlet ve CHP iktidarıdır. Atatürk’ün katliamdan haberdar olmaması mümkün değil” şeklindeki sözleri nedeniyle yaşanan kriz büyüyor. Eski Genel BaşkanDeniz Baykal’a karşı genel başkan adayı olan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç sözcülüğünde, 11 CHP milletvekilinin imzasını taşıyan ve parti yönetimini eleştiren bildiri, dün Meclis’te açıklandı. Bildiride, Baykal’ın memleketi Antalya’dan 4 milletvekilinin imzası dikkat çekti.

PARTİ SÖZCÜSÜ ‘BEKLEYİN’ DEDİ

Alınan bilgiye göre, GenelMerkez, deklarasyonu durdurmak için girişimde bulundu. Ulusalcı kimliği ile bilinenGenel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, Koç’u arayarak, MYK’nın bitmesinin beklenmesini istedi. Güler, konunun kendisi tarafındanMYK’da gündeme getirileceğini söyledi.

SUSMAK ONAYLAMAK DEMEK

Koç ise yönetime 24 saat tanıdıklarını ancak bu sürede adım atılmadığını, artık beklemeyeceklerini kaydetti. Koç tarafındanokunan iki sayfalıkbildiride, Aygün’e, “Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü 1920- 40 arasındaki dondurulmuş bir zaman dilimine hapsederek o tarihteki dünya koşullarından soyutlayıp kimi kez hakarete vararak insafsızca eleştirenler kervanına CHP’den birilerinin de katıldığını gördük” tepkisi gösterildi. Bildiride, Aygün’ün açıklamalarının kabul edilemez olduğu, Kılıçdaroğlu ve partinin yetkili organlarının suskunluğunu kabul etmenin mümkün olmadığı ifade edilerek şunlar kaydedildi: “Sessizlik ve tepkisizliğin dolaylı yoldan söylenenleri onaylamak anlamına çekilebileceği unutulmamalıdır. CHP sinsi politik maceraperestlerin devşirme, dönüştürme planlarını boşa çıkaracak yeniden bir direniş, bir karşı koyuş, bir siyasi başkaldırı partisi olmak durumundadır.” Parti içi muhalefet geliştirmenin amaçlanmadığı vurgulanırken, Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez ile milletvekillerine ‘söylem ve duruş birlikteliği’ çağrısı yapıldı.

HÜSEYİN AYGÜN'ÜN SAVUNMASI ALINACAK

Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Aygün’ün savunmasının alınmasına karar verdi. Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, “Söz konusu röportaj 10 Kasım’da yayınlanmıştı. MYK olduğu için görmemiştik. MYK’da savunmasının alınmasına karar verilmiştir. Görüşleri CHP’nin resmi görüşü değildir. Şahsi görüşü, açıklamaları rahatsızlık yarattığı için zaten savunması istenmiştir” dedi.

'DESTEKLEYEN İMZADAN ÇOK'

Haluk Koç, bildiriye çok sayıda milletvekilinin destek verdiğini ancak tüm imzaların bulunmadığını belirtti. Soruları yanıtlamayan Koç, “Başka yönlere çekilmesine izin vermeyelim” dedi.

ANTALYA’DAN 4 İMZA

Bildirinin okunmasının ardından Mersin Milletvekili İsa Gök, kendi ismini, Balıkesir Milletvekili Nedret Akova ile eski Genel Başkan Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen Antalya Milletvekili Osman Kaptan’ın isimlerini basın duyurusuna ekledi.

Bildiriyi, Antalya milletvekilleri Gürkut Acar, Arif Bulut ve Yıldıray Sapan ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Kılıçdaroğlu MYK’sında yer alan Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, İstanbul Milletvekili Nur Serter imzaladı. Bildirinin açıklanmasının ardından imzacı milletvekillerinin isimleri CHP Grubu tarafından Kılıçdaroğlu’na bildirildi.

GELİRKEN UYARMIŞTI

Aygün, Kılıçdaroğlu tarafından milletvekili adayı gösterilirken, Dersim olayları ile ilgili çalışmalarını göstererek, “Bu görüşlerimi Meclis çatısı altında da dile getireceğim. CHP’de rahatsızlık yaratabilir” dedi. Ancak Kılıçdaroğlu, çalışmaların CHP’de rahatsızlık oluşturmayacağını’ söyledi. Aygün’ün, Genel Merkez’in savunmasının alınması kararı ile ilgili açıklama yapmadan Meclis’ten ayrılması dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, Öymen'i istifaya davet etmişti

CHP’de Dersim gerilimi daha önce de yaşanmıştı. Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Meclis’teki demokratik açılım sürecinde yaptığı konuşmada ‘Atatürk terörle böyle mi mücadele etti’ diyerek, Dersim isyanını örnek göstermesi rahatsızlık meydana getirmişti. Öymen, “Dersim isyanında, Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Kimse ‘analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım’ dedi mi? İlk siz diyorsunuz. Çünkü sizin terörle mücadele cesaretiniz yok” demişti. Sivil toplum kuruluşları Öymen’i istifaya çağırmıştı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal, Öymen’in açıklaması için ‘talihsiz’ derken, istifa talebinde bulunmamış ancak “artık konuşma” demişti. Öymen, MYK’da yaptığı savunmada “Yanlış anlaşıldım” açıklaması yapmıştı.

DENİZ BAYKAL İKAZ ETTİ

Öymen’in açıklamaları sırasında Tunceli’de olan ve grup başkan vekilliği görevinde bulunan Kılıçdaroğlu, Öymen’e “Gereğini yap” önerisinde bulunmuştu. Ankara’ya dönen ve Baykal tarafından uyarılan Kılıçdaroğlu, Öymen istifa etmeyince “artık konu ile ilgili değerlendirme yapmayacağını” belirtmişti. Kılıçdaroğlu, kırgın olmadığını söylerken, “İstifa edecek misiniz?” sorusuna “Hayır” karşılığını vermişti. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler