YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de 103 kadın birinci sıradan aday gösterildi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç CHP Genel Merkezi'nde basın açıklaması yaptı. Koç, CHP'nin aday listesinin 17.00'de internet sitesinde yayınlanacağını belirterek aday listeleri ile ilgilli bilgiler verdi.
CHP'de 103 kadın birinci sıradan aday gösterildi
07 Nisan 2015 / 14:00 Güncelleme: 07 Nisan 2015 / 15:37

CHP Parti Sözcüsü Koç: "Milletvekili aday listesine baktığınızda, 3 engelli, 10 genç ve toplam 103 kadın adayımız var. 354 adayımız üniversite mezunu." dedi.

CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Siyasi yapılar içerisinde bir tek CHP partisine kayıtlı üyelerin tercihini bugün akşam 17.00’da sunacağı listelere yüzde 80’den fazla oranda yansıtan parti oldu” dedi. 

CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Parti Sözcüsü Haluk Koç, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde milletvekili aday adayları üzerinde çalışma yaptıklarını ve Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin saat 17.00’a kadar teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Demokrasinin kurumlarıyla çalışan kurallı bir yönetim şekilli olduğunu sözlerine ekleyen Koç, “Türkiye’de siyaset 1946 yılından sonra çok partili yaşama geçtiğimiz tarihten itibaren aradaki kesilmelerle birlikte daha henüz demokrasini geliştirmiş batı ülkeleriyle mukayese edildiğinde emekleme aşamasında sayabiliriz.

Batıda demokrasinin bugünkü almasında toplumlar çok bedel ödediler ve bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de siyasi partiler olsun ki anayasamızda sistemin vazgeçilmez unsurları olarak tarif edilirler, demokrasiye uyum konusunda her biri farklı pencereden topluma bakar hale geldi. Kimi siyasi parti sizlerde izliyorsunuz göstermelik yoklamalar, ortaya konulan bir takım sandık benzeri oluşumlar, içine atılan oylar, o oyların açık tasnifi olmadan torbalara konup Ankara’ya taşınması, sonra değişik seçim bölgelerinde değişik sivil toplum kuruluşlarının eğilimini alıyoruz diye bir telefon ve demokrasi gösterisi ama bir vesayet baskısı altında belirlenen aday listeleri.

Bir tarafta bakıyorsunuz tamamen içine kapalı bir sistem. İnternette şöyle yapılmış, böyle yapılmış ama sonuçta tek bir kişinin iki dudağı arasından çıkan siyaset kadere belirleme süreci. Bir diğer yapıya bakıyorsunuz söylemde demokrasi bol, söylemde demokrasiyi andıracak her şey var fakat aday belirleme noktasına geldiğiniz de değişik vesayet odaklarının listelerine vurduğu damgayı görüyorsunuz” diye konuştu.

"Bir tek CHP partisine kayıtlı üyelerini tercih listelerine yansıttı"

Koç, CHP’nin 2012 yılında bir tüzük değişikliği yaptığını ve bu tüzük değişikliğine giderken önce parti içinde demokrasi sonrada Türkiye’de demokrasi iddiasını ileri sürdüğünü kaydetti.

Bu tüzük değişikliğinde olası bir genel seçimde yada zamanı geldiğinde bir seçimde adaylarının yüzde 85’nin seçim bölgesinde örgütündeki tüm üyelere danışılarak belirleme karanını alındığının altını çizen Koç, “O tarihten bugüne ilk genel seçimi yaşıyoruz ve bugünde YSK’nın takviminde aday listelerinin teslim edilmesinin son günü. CHP biliyorsunuz 29 Mart tarihinde 45 seçim bölgesinde tüm üyelerin katılımıyla bir ön seçim yaptı. Hakim denetiminde ön seçim yaptı. Ayrıca 10 seçim bölgesinde hakim denetiminde değil ama hakim denetimini aratmayacak örgüt denetiminde tüm üyelerin katılmasıyla bir eğilim yoklaması yaptı. Sonuç tabanın talebinin listelere yansıtılmasıydı. Mukayese ettiğim siyasi yapılar içerisinde bir tek CHP partisine kayıtlı üyelerin tercihini bugün akşam 17.00’da sunacağı listelere yüzde 80’den fazla oranda yansıtan parti oldu” ifadelerini kullandı.

"Kılıçdaroğlu kadın adaylar sözünü tuttu"

Siyasi Partiler Yasası’nın genel merkezlere yüzde 5 oranında bir kontenjan hakkı verdiğini anımsatan Koç, CHP’nin bu kontenjan hakkını dün PM toplantısında belirlediğini ve bunları da ön seçim yapılan yerlerde kontenjanlara ayrılan bölgelere yerleştirdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini ifade eden Koç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye iyi yönetilmiyor. Demokrasinin tüm kuralları Türkiye’de gittikçe askıya alınan, yönetimi yansımayan kurallar ve kurumlar haline dönüştü. Bu sıkıntıyı aşmak zorunda Türkiye. Onun için demokrasinin vazgeçilmez en önemli aşamalarından biri olan sandık aşamasında Türkiye halkı, Türk milleti mutlaka bu kötü yönetime dur diyecek.

Demokrasinin tüm kurallarıyla işlemesine zemin hazırlayacak adımı atma şansına sahip. Şimdi kadın-erkek eşitliği ve kadının toplumda rolü en önemli siyasetinde gündem maddesi. Son yaşadığımız süreçleri ifade etmiyorum ama kadının iş gücünden kopartılması, kadının eve hapsedilmesi, ‘kadının erkekle eşit olmadığı fıtratında var’ sözlerinin Türkiye’deki bu soruna yansımasını yaşıyoruz.

CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir karar aldı ve bu kararı da daha önce açıklamıştık topluma. Bunun da uygulamasını gerçekleştirdi. 28 kontenjan adaydan üç büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sırasına kadın adayların yerleştirileceğini ifade etmişti ve sözde tutuldu.”

 

İHA

15:18
 // koc
İdarecesi kadın olan birmillet helak olmaya mahkumdur..hs...
07 Nisan 2015 15:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler