YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP: Zeynep Damla Gürel'in istifası alındı
CHP: Zeynep Damla Gürel'in istifası alındı
CHP: Zeynep Damla Gürel'in istifası alındı
28 Mart 2008 / 21:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı AB Danışmanlığı görevine atanan eski milletvekili Zeynep Damla Gürel'e “CHP üyesi olarak bu görevi sürdürmesinin etik olmayacağı hatırlatılarak istifasının alındığı” belirtildi.


Gürel ise yaptığı açıklamada, istifa mektubunun “kararname imzalanmadan önce, CHP'den herhangi bir hatırlatma olmaksızın iletildiğini” kaydederek, “Tamamen teknik ve yasaya uygunluk sebebiyle verilmiş bir istifa mektubu...” dedi.


CHP Genel Merkezi, Zeynep Damla Gürel'in Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına atanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e danışman olan CHP üyesi Zeynep Damla Gürel'in istifası alındı” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e danışman olduktan sonra, Zeynep Damla Gürel'e, CHP üyesi olarak bu görevi sürdürmesinin etik olmayacağı hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün danışmanı Zeynep Damla Gürel, bunun üzerine Genel Başkan Baykal'a bir mektup yazarak özel kaleme iletti. CHP Özel Kalem Müdiresi Nilgün Şahin'e verilen mektup Genel Başkan Baykal'ın bilgisine sunuldu. Böylece Zeynep Damla Gürel'in istifası alınmış oldu.”


GÜREL: YASAYA UYGUNLUK SEBEBİYLE


Gürel ise konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı görevine atanmasına ilişkin kararnamenin çarşamba günü imzalandığını belirterek, bu görevin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanlığının tarafsız bir kurum olduğunu ifade eden Gürel, “Kararname imzalanmadan önce, CHP'den herhangi bir hatırlatma olmaksızın istifa mektubu iletildi, Genel Başkan Baykal'a sunuldu. Tamamen teknik ve yasaya uygunluk sebebiyle verilmiş bir istifa mektubu...” dedi.


Gürel, Çankaya Köşkü'ndeki görevinin “AB ile ilgili konularda danışmanlık” boyutunda olduğunu da kaydetti.


ZEYNEP DAMLA GÜREL KİMDİR?


1964 doğumlu olan Zeynep Damla Gürel , Saint George Avusturya Kız Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi. Bütün eğitim hayatı süresince ayrıca bale eğitimine de devam etti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm Meslek Okulu Turizm Kurslarının ardından turizm sektöründe iş hayatına başladı. Visitur Seyahat Acentası'nda Grup Koordinatörü ve ardından İstanbul Sheraton Otel 'de Satış Müdürü olarak görev yaptı. Gürel halen Cantaş İç ve Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İş hayatındaki başarılarının yanı sıra gençlik ve sivil toplum alanlarında da faaliyetlerde bulunan Damla Gürel, ARI Hareketi'nin gençlik çalışmalarından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç ARI Direktörü olarak katılımcı gençlik modelinin tüm Türkiye'ye yayılmasına öncülük etmiştir. Başarıyla tamamlanmış bir eğitim , aktif bir iş hayatı ve sivil toplum ve gençlik çalışmalarının yanında Gürel evli ve biri 12 diğeri 14 yaşında iki çocuk annesidir. İngilizce ve Almanca bilmektedir. CHP'den 3. Bölge İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler