YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP yüzde kaç oy aldı - 1 Kasım CHP seçim sonuçları
CHP yüzde kaç oy aldı - 1 Kasım CHP seçim sonuçları
02 Kasım 2015 09:02
CHP yüzde kaç oy aldı - 1 Kasım CHP seçim sonuçları Tüm Türkiye'de sandıklar kapandı ve oylar sayılıldı. CHP seçim oy oranı belli oldu mu? CHP oy oranı ne kadar? CHP yüzde kaç oy aldı? Hepsinin cevabı haberimizde

CHP, 7 Haziran'da yüzde 24,95 olan oyunu 1 Kasım Genel Seçimi'nde  resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 25,45'e, 132 olan milletvekili sayısını da  134'e çıkardı. CHP, 7 Haziran'da milletvekili çıkaramadığı 37 ilden  yalnızca Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli ile Niğde ve Ardahan'da  birer milletvekilliği kazandı - Kılıçdaroğlu, genel başkan olarak 6'ncı  seçimine girdi

CHP, 7 Haziran'da yüzde 24,95 olan oyunu 1 Kasım Genel  Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 25,45'e, milletvekili sayısını da  132'den 134'e yükseltti.
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, CHP, 7 Haziran'daki  milletvekili genel seçiminde yüzde 24,95 oy oranı ile 132 milletvekili çıkardı.
 
İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in partisinden istifa etmesinin  ardından CHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 131'e düştü.
 
CHP, 1 Kasım seçimlerinde ise resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 25,45  oy aldı ve milletvekili sayısını 134'e çıkardı.
 
7 Haziran seçimlerinde parti tüzüğü gereği milletvekili listelerinin  yüzde 85'i ön seçimle belirlendi. 1 Kasım seçimlerine de bu listelerle gidildi. 7  Haziran'da milletvekili seçilen isimlerden yalnızca Genel Başkan Yardımcısı Murat  Özçelik, 1 Kasım'da aday gösterilmedi. Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve ön  seçimde başarılı sağlayamayan Ercan Karakaş ise yeniden aday olmadı.
 
7 Haziran'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir 2. Bölge 2.  sıradan, eski Genel Başkan Deniz Baykal, Antalya 2. sıradan milletvekili oldu.  Kılıçdaroğlu ve Baykal, 1 Kasım'da da aynı seçim bölgelerinden Meclise girdi.
 
CHP'nin eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa  Sarıgül, 7 Haziran'da olduğu gibi, resmi olmayan sonuçlara göre yine milletvekili  seçilemedi.
 
MYK üyelerinden Selin Sayek Böke İzmir'den, Gürsel Tekin, Sezgin  Tanrıkulu, Şafak Pavey, Yakup Akkaya, Mehmet Bekaroğlu, Sencer Ayata, Enis  Berberoğlu İstanbul'dan, Tekin Bingöl ve Haluk Koç Ankara'dan, Veli Ağbaba  Malatya'dan, Bülent Tezcan Aydın'dan ve Faik Öztrak Tekirdağ'dan milletvekili  seçildi.
 
CHP'nin Grup Başkanvekilleri Engin Altay İstanbul, Levent Gök Ankara,  Özgür Özel de Manisa'dan yeniden milletvekili oldu.
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'nin 9 milletvekili çıkardığı  İstanbul 3. Bölge'de 10. sıradan aday gösterilen MYK üyesi Seyhan Erdoğdu,  parlamentoya giremedi.
 
Memleketinden milletvekili çıkardı
 
CHP, 7 Haziran seçimlerinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun  memleketi Tunceli ile Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl,  Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır,  Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis,  Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak,  Van ve Yozgat'ta milletvekili çıkaramadı.
 
1 Kasım seçimlerinde ise Tunceli'de ön seçim sonucunda aday gösterilen  Gürsel Erol ile Ardahan adayı, eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz milletvekili  oldu. CHP, 7 Haziran'da milletvekili çıkaramadığı Niğde de bir milletvekilliği  kazandı.
 
CHP, 7 Haziran'da milletvekili çıkardığı Erzincan'da ise bu seçimde  aynı başarıyı gösteremedi, 7 Haziran'da 2 milletvekilliği kazandığı Ordu'da ise  milletvekili sayısı bire indi.
 
CHP'den 7 Haziran'da İstanbul 2. Bölge 1. sıradan milletvekili olan  Ermeni asıllı Selina Doğan da yeniden seçilen isimler arasında yer aldı. CHP'nin  Roman kökenli tek adayı Özcan Purçu da resmi olmayan sonuçlara göre İzmir 1.  Bölge 5. sıradan milletvekili seçildi.
 
Genel başkan olarak 6 seçime girdi
 

Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlık görevine seçildiği 2010'dan bu  yana genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı ile referandum olmak üzere 6 seçime girdi.
 
CHP, genel ve yerel seçimlerden ana muhalefet partisi olarak çıkarken,  cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ile çatı adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu  başarılı olamadı.
 
CHP, 2010 yılındaki referandumda "Hayır" kampanyası yürütmüş ancak  seçim sonucunda "Evet" çıkmıştı.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler