YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP yurt dışına açılıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi için, Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğu en az iki ülkeye giderek, CHP'nin adayına oy isteyecek.
CHP yurt dışına açılıyor
07 Mayıs 2014 / 12:05 Güncelleme: 07 Mayıs 2014 / 12:21

CHP'nin Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, yaptığı açıklamada, yurt dışında yaklaşık 2 milyon 700 bin seçmenin bulunduğunu, bunların çoğunun Almanya'da yaşandığını belirtti.

Yapılan yasal düzenlemeyle, yurt dışında yaşayan vatandaşların, bulundukları yerlerden ilk defa oy kullanacağını hatırlatan Loğoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi için yaklaşık 56 ülkede, yaklaşık 2 bin 400 sandığın kurulacağını ifade etti.

Türkiye'deki siyasi dengeler ve oy sayısı dikkate alındığında, yurt dışındaki oyların cumhurbaşkanlığı seçimini doğrudan etkileyeceğini dile getiren Loğoğlu, CHP için her zaman değerli olan yurt dışındaki oyların, cumhurbaşkanı seçiminde daha da önemli olduğunu vurguladı. Loğoğlu, şunları kaydetti:

"CHP olarak yurt dışı için ayrıntılı ve yoğun bir hazırlık içindeyiz. Bu hazırlık çerçevesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa'da en az iki ülkeye gidecek. Bunun ön hazırlık çalışmaları yapılıyor. Açık hava toplantıları yapmak Almanya yasalarına göre pek kolay değil, onun için kapalı mekanlarda olması lazım. Bunun için Avrupa'da CHP birliklerinden oluşan bir hazırlık komitesi kuruldu. Onlar gerekli çalışmaları yapıyorlar. Yakın gelecekte, Kılıçdaroğlu, Avrupa ve Almanya'nın nerelerinde, hangi toplantılara katılabilir bunun bir planlamasını yapacağız.

Çok sayıda milletvekilimizi, mesela Afyonkarahisar milletvekillerimizi, Afyonlu vatandaşlarımızın bulunduğu Belçika'ya göndereceğiz. Diğer milletvekillerimizi de Avrupa veya gerekirse diğer Avrupa dışı ülkelere göndereceğiz. Milletvekillerimizin oradaki vatandaşlarla görüşmelerini, seçim hakkında bilgi vermelerini ve adayımıza destek aramalarını sağlayacağız."

"Planlamalar devam ediyor"

Loğoğlu, genel merkezin etkili ve bilgili elemanlarının da "cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl oy kullanılacağı, sandık koruma ve ulaştırma kurullarının nasıl oluşturulacağı, oylar nasıl sayılacağı ve saklanacağı" konularını anlatmak üzere yurt dışına ziyaretler gerçekleştireceğini bildirdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun gelecek günlerde İngiltere'ye gideceğini, bu kapsamda 16 Mayıs'ta burada bir toplantı düzenleyeceklerini belirten Loğoğlu, mayıs ayı içinde bazı genel başkan yardımcılarının Fransa, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere bazı merkezleri ziyaret edeceğini aktardı.

Kılıçdaroğlu'nun, özellikle Almanya ve Fransa'da toplantılar yapacağını ifade eden Loğoğlu, planlamalarının devam ettiğini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler