YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, YSK'nın kararından memnun
CHP, YSK'nın kararından memnun
13 Mayıs 2010 18:03
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay: Karar hukuka uygun

CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Anayasa değişikliğine ilişkin referandum süresini 60 gün yerine 120 olarak belirlediği kararını savundu. 

CHP'li Okay, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, referandum süresinin 60 güne indirilmesini öngören yasanın 1 yıldan önce uygulanamayacağını daha önce ifade ettiklerini hatırlattı.
 

Okay, YSK'nın doğru karar verdiğini öne sürdü. İktidarın hukuka uygun davranmadığını iddia eden Okay, AK Parti'nin bile bile bir hukuki hata yaptığını iddia etti.
 

Okay, "İktidar, hukuk tanımaz ve Anayasayı yok sayan bir anlayışla kendi anlayışına hukuku uydurmak istiyor. Yasada artık referandum süresi 120 gün olarak yok ise de Yüksek Seçim Kurulu, Anayasanın 79 ve 69. maddeleri uyarınca yeni düzenlemenin uygulanamayacağını düşünerek eski hükme göre yapılacağına dair hüküm tesis etti." şeklinde konuştu.
 

Okay, iktidarın YSK'nın verdiği karara saygı göstermesi gerektiğini belirterek, "Herkes hukuku içine sindirmek zorundadır. AKP'li sözcüler çıkıp, bundan sonra siyasi ve ideolojik karar verildiğini anlatmasınlar. Daha önce uyarılarımızı yapmıştık ama iktidar hata yaptı. Dileriz bu son olur." ifadesini kullandı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler